Legniczanie trafili do encyklopedii „Solidarności”

 
W siedzibie NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego miała miejsce promocja drugiego tomu niezwykłego wydawnictwa „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL. 1976 – 1989”.


Po trzech latach Instytut Pamięci Narodowej wydał drugi tom encyklopedii, uznawanej za największe kompendium wiedzy na temat historii antykomunistycznego ruchu oporu i jego działaczy w latach 70. i 80. minionego wieku. Podobnie jak w tomie pierwszym, znalazły się w nim zarówno diagramy osobowe, jak i hasła dotyczące zakładów pracy, instytucji i wydarzeń.
IPN zapowiada, że będzie kontynuował nad kolejnymi tomami. W sumie ma ich powstać pięć.

- Pomysł na encyklopedię może jest nieco spóźniony, bo wielu członków ruchu oporu już nie żyje, nie zachowało się sporo dokumentów. Z drugiej strony te 20 lat pozwala nabrać autorom dystansu do tamtych wydarzeń i wiedzy na temat losu bohaterów „Solidarności”. Niektórzy z nich są dziś ministrami, inni żyją na skraju ubóstwa – mówił Grzegorz Waligóra, redaktor naczelny wydawnictwa.
Bogdan Orłowski przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarności” nie ukrywał zadowolenia, że pierwsza promocja encyklopedii w naszym Regionie odbyła się właśnie w siedzibie Związku w Legnicy.

- Do dostrzeżenie faktu, iż nasz region zaznaczył się w historii trzema krzyżami na drodze do wolności – powiedział Orłowski nawiązując do tragicznych wydarzeń lubińskich z 1982 roku.

W drugim tomie encyklopedii historycy z IPN 16 diagramów poświęcili działaczom „Solidarności” z terenu byłego województwa legnickiego:
 

 


Zygmunt Burchardt, Ojciec Euzebiusz Ciaciek, Zbigniew Cirko, Marian Jabłoński, Franciszek Józef Kamiński, Barbara Kosmalska, Andrzej Kosmalski, Marek Kozłowski, Henryk Nazarczuk
Jerzy Osicki, Władysław Papużyński, Maria Barbara Polakiewicz, Bogdan Przybylski, Krystyna Jadwiga Sobierajska, Ryszard Szwed, Jan Bolesław Tarnowski. Oraz hasła: Bar(d)ak Socjalistycznego Obozu Koncentracyjnego,
Bractwo Oblatów Św. Brygidy Dom Głogów, Swojak, Żądło Robola.

. Dwa z nich dotyczą legniczan. Chodzi o nieżyjącego już Marka Kozłowskiego, przewodniczącego rady miejskiej pierwszej kadencji oraz Krystynę Sobierajską.

Sobierajska była jedną z osób, która w 1980 roku tworzyła w Legnicy struktury „Solidarności”. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącego pierwszego zarządu regionu.

- Miło, że znalazłam się w encyklopedii. Trudno było chyba mnie jednak pominąć. Pierwszy przewodniczący Ryszard Sawicki niestety już nie żyje. Teraz to ja jestem najwyższa funkcją z pierwszych władz „Solidarności” – żartowała Krystyna Sobierajska.
- Publikacja dokumentuje ważne dla losów naszego kraju czasy i wydarzenia. Jestem dumna z tego, że miałam okazję w nich uczestniczyć. Ciężko było tworzyć „Solidarność” w Legnicy. Działaliśmy przecież nie tylko pod pręgierzem służby bezpieczeństwa ale również armii radzieckiej. Wtedy byliśmy ruchem społecznym chcącym obalić ustrój. Dziś „Solidarność” na szczęście jest tylko związkiem zawodowym – dodała Sobierajska.