Roczny przegląd - MKZZ 2010

 

Dotyczy łamania praw związkowych w Polsce w 2009 r. Populacja: 38.100.000 Ratyfikowane fundamentalne konwencje MOP: 29 – 87 – 98 – 100 – 105 – 111 – 138 – 182


Wzrasta wrogość pracodawców w stosunku do związków zawodowych. Przynajmniej 20 osób zostało zwolnionych z powodu działalności związkowej, a związki mogły negocjować ponowne zatrudnienie czworga z nich. Niektórzy pracownicy korzystają z ograniczonych praw związkowych, a prawo do strajku jest zagrożone nadmiernymi ograniczeniami.
 

PRAWA ZWIĄZKOWE W USTAWODAWSTWIE


Mimo, że w ustawodawstwie zagwarantowane są podstawowe prawa związkowe, to występują w nim pewne ograniczenia. Podczas gdy wszyscy pracownicy, z wyjątkiem samozatrudnionych, mają prawo do tworzenia i wstępowania do związku zawodowego według własnego wyboru, do niektórych grup pracowników, w tym policjantów i strażaków, stosuje się system jednego związku zawodowego. Ochrona przed aktami dyskryminacji związkowej jest ograniczona, ponieważ liczba działaczy związkowych objętych ochroną jest uzależniona od wielkości związku.

Ponadto, podczas gdy prawo do rokowań zbiorowych jest zagwarantowane w Konstytucji, niektórzy pracownicy służby cywilnej, w tym osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej, mianowani lub pochodzący z wyboru pracownicy organów państwa lub samorządowych, sędziowie i prokuratorzy, nie mają takiego prawa.

Prawo do strajku jest postrzegane jako element sporu zbiorowego i generalnie można z niego korzystać, jeżeli strony nie osiągną porozumienia w drodze negocjacji, i musi być poprzedzone koncyliacją lub mediacją. Również, za zorganizowaniem strajku musi się opowiedzieć w głosowaniu większość wszystkich pracowników, co wydaje się nadmiernym wymogiem. Lista „służb zasadniczych" przekracza definicję MOP i obejmuje pracowników administracji państwowej i samorządowej.
 

PRAWA ZWIĄZKOWE W PRAKTYCE I NARUSZENIA W 2009 R.


Tło
: W ciągu ostatniego roku, w reakcji na kryzys gospodarczy i gwałtowny spadek liczby miejsc pracy, miało miejsce wiele strajków i protestów. Consensus partnerów społecznych w sprawie działań antykryzysowych został przez rząd zmodyfikowany, co spowodowało niezadowolenie związków zawodowych. Coraz więcej pracowników pozostawało miesiącami bez wynagrodzenia, a policjanci nie otrzymywali świadczeń społecznych, które stanowią znaczący procent ich wynagrodzenia. Śmierć dwóch pracowników na budowie stadionu narodowego w Warszawie, w grudniu, ujawniła rażące niedbalstwo w zakresie podstawowych standardów bezpieczeństwa i zwróciła uwagę na potrzebę zwrócenia większej uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy.


Trudność w przywracaniu do pracy po zwolnieniach spowodowanych działaniami anty związkowymi
: tworzenie związku zawodowego, wnioskowanie o rokowania zbiorowe lub walka o prawa związkowe poprzedza często natychmiastowe zwolnienia liderów związkowych. Zwolnieni mogą prosić o przywrócenie do pracy, ale procedury sądowe trwają nawet do dwóch lat. Ponadto, sądy coraz częściej przyznają odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia zamiast przywrócenia do pracy, bez względu na to, jak długo działacz pozostawał bez pracy. Pracodawcy twierdzą często, że pracownicy nie mogą być przywróceni do pracy, ponieważ zwolniony i kierownictwo nie będą w stanie współpracować, i coraz częściej sędziowie są przekonani, że pracodawcy nie powinni być zmuszani do ponownego zatrudniania niesprawiedliwie zwolnionych związkowców ponieważ może to tworzyć „konflikt".

Komplikacje w organizowaniu strajku: Pracodawcy wykorzystują niuanse prawne, aby ograniczać pracownikom prawo do strajku. Nieprzestrzeganie wszystkich szczegółowych wymogów prowadzi często do uznania, że strajk jest nielegalny, co ma czasem surowe konsekwencje. Np. w dniu 14 grudnia sąd nakazał członkom Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Barlickiego w Łodzi zapłacenie szpitalowi od 1500 do 4000 zł (więcej niż 900 Euro) tytułem odszkodowania za strajk w 2008 r. Pielęgniarki zapowiedziały, że strajk będzie trwał 4 dni, ale biuro prokuratora użyło innej metody liczenia dni i orzekło, że strajk przekroczył deklarowany czas trwania.
 

Sytuacja w Alima Gerber (Nestle): Mimo, że wygrał postępowanie sądowe w dniu 29 kwietnia, Jacek Kotula, niesprawiedliwie zwolniony działacz NSZZ „Solidarność" (patrz wydanie Przeglądu z 2009 r.) nie został przywrócony do pracy. Otrzymał on jedynie odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.


Międzynarodowa kampania na rzecz ochrony zwolnionych działaczy związkowych w Polskich Liniach Lotniczych LOT: W lipcu, Elwira Niemiec, Przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Grzegorz Kossowski, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników PLL LOT zostali bezprawnie zwolnieni podczas rokowań zbiorowych z PLL LOT. Wcześniej, PLL LOT zwolnił pracowników, którzy wygrali postępowania sądowego przeciwko przedsiębiorstwu i straszył związki, że ogłosi upadłość. Pracodawca ogłosił także plany zastąpienia zbiorowego układu pracy nowym kontraktem, który spowoduje zwolnienia i obniżki płac. Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) i Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) rozpoczęły międzynarodową kampanię solidarności. W dniu 9 października osiągnięto w końcu porozumienie obejmujące przywrócenie do pracy Niemiec i Kossowskiego.


Zmuszanie związkowców do rezygnacji, zwalnianie liderów: Kierownictwo Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Radomiu naciskało związkowców, aby zrezygnowali z członkostwa związkowego na kilka lat. Kazimierz Staszewski, lider związkowy w przedsiębiorstwie , stał się celem licznych działań dyskryminacyjnych i został w końcu zwolniony w sierpniu. W dniu 2 października, w geście poparcia dla Staszewskiego, ponad 2000 pracowników zgromadziło się przed bramami przedsiębiorstwa.


Przywrócenie do pracy działacza zwolnionego w wyniku działań antyzwiązkowych: Marcin Stróżyński, 22 - letni mężczyzna, który zorganizował związek zawodowy w miejskim przedsiębiorstwie Grodziskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. Z o.o. został w sierpniu zwolniony. W dniu 31 sierpnia członkowie NSZZ „Solidarność" stowarzyszone związki zawodowe Regionu Wielkopolska zorganizowały wiec przed bramą ratusza żądając przywrócenia Stróżyńskiego do pracy. Dyskusje między kierownictwem i burmistrzem miasta doprowadziły ostatecznie do przywrócenia Stróżyńskiego do pracy w listopadzie.

Powiatowy urząd pracy przeciwny zorganizowanym pracownikom: Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku było wrogo nastawiony do zakładowej komisji NSZZ "Solidarność" od czasu jej utworzenia w 2008 r. Kiedy komisja wyjaśniła swoje problemy podczas spotkania z burmistrzem Leżajska, pracodawca oskarżył członków komisji o nielojalność i natychmiast zwolnił przewodniczącą komisji


 

 

Monikę Zdziech. Zwolnienie stanowiło złamanie procedur prawnych i wniesiona została sprawa do sądu, chociaż Zdziech została później przywrócona do pracy dzięki interwencji burmistrza.

Związkowiec zwolniony za mówienie o bezpieczeństwie: We wrześniu, Hanna Zarzycka, sekretarz NSZZ „Solidaność" w Thomson Display Polska w Piasecznie została zwolniona za „przeszkadzanie w pracy kolegom". Zarzycka zwróciła uwagę korownika na łamanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, po tym jak zauważyła, że ludzie pracują na zewnątrz w czasie upałów bez wody czy nakryć głowy.

 

Zwolnienia i zastraszanie w Officina Labor: Michał Szwarc lider NSZZ „Solidarność" oddziału Officina Labor Sp. Z o.o. w Rzgowie został zwolniony 15 września, jeden dzień po tym, jak zarząd został poinformowany o utworzeniu w przedsiębiorstwie związku zawodowego. Siedmiu innych działaczy związkowych zwolniono następnego dnia. Szwarc, któremu nieoficjalnie powiedziano, że został zwolniony za „spisek związkowy" zeznał również, że był śledzony przez samochód przedsiębiorstwa i że jego teściowa była straszona przez osobę prowadzącą ten samochód. Związkowcy poinformowali biuro prokuratora o zastraszaniu i zorganizowali wiec solidarnościowy. Zwolnienia były pod koniec roku ciągle badane przez sąd pracy.

Sześciu organizatorów związku zwolnionych: 30 września sześciu członków NSZZ „Solidarność" czasowych pracowników komisji przedsiębiorstwa w Interchem SA w Gdyni, w tym przewodniczący komisji, zostało bezprawnie zwolnionych. Zdarzyło się to kilka dni po utworzeniu związku zawodowego i poinformowaniu pracodawcy o składzie komisji.

 

Udane zwolnienie lidera związkowego: Ewelina Zaręba, 23-letnia liderka związkowa w Sanden Manufacturing Poland Sp. Z o.o. w Polkowicach, która miesiącami walczyła o podwyżkę wynagrodzenia dla personelu, została zwolniona 16 listopada. Zaraz po pomyślnym zakończeniu rundy rokowań zbiorowych, rozpowszechniono dokument ujawniający podwyżki wynagrodzenia dla wybranych stanowisk w przedsiębiorstwie . Kierownictwo natychmiast oskarżyło Zarębę o ujawnienie informacji poufnych i zwolniło ją. Związkowcy zorganizowali wiec solidaryzując się z koleżanką . Pod koniec roku sprawa znajdowała się w sądzie pracy.

 

Nękanie antyzwiązkowe w Fassaden Glas Technik: w grudniu 40 pracowników przedsiębiorstwa Fassaden Glas Technik zmęczonych stałymi zaległościami w wypłacaniu wynagrodzenia utworzyło związek zawodowy. Przedsiębiorstwo nie płaciło pracownikom regularnie, dokonywało jedynie symbolicznych wypłat od czasu do czasu i pod koniec roku większości pracowników należało się pięciomiesięczne wynagrodzenie. Po utworzeniu związku zawodowego zarząd zaczął zastraszać pracowników, aby zapobiec pozywaniu o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Szef przedsiębiorstwa Friedrich Langenbach skarżył się, że ze względu na związek zawodowy nie mógł sprzedać firmy potencjalnemu inwestorowi (który miał ją „ocalić") i nieustannie zastraszał związek.

 

Źródło:” Annual Survey 2010, Annual Survey of violation of trade union rights”, International Trade Union Confederation, Brussels, June 2010

Tłumaczenie: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego