Będzie strajk!


Zapowiadany od dłuższego czas strajk nauczycieli odbędzie się 27 maja br. podczas ustnych egzaminów maturalnych. Włączą się do niego placówki, w których ponad połowa pracowników opowie się za strajkiem.

Decyzję o strajku podjął Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale po raz pierwszy przyłączą się do niego inne struktury związkowe, w tym NSZZ „Solidarność”. W komunikacie z dnia 10 kwietnia 2008 r. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „S” wezwała swoje struktury do poparcia strajku, podjęcia pilnych rozmów ze strukturami ZNP oraz wypracowania wspólnych form działania, zarówno podczas protestu, jak i pikiet przed urzędami wojewódzkimi zaplanowanych przez „S” na 29 maja. Niezależnie od tego „Solidarność” nauczycielska zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela zmierzającym do radykalnej poprawy zarobków nauczycielskich. Systemowe zmiany wysokości i struktury płac w oświacie mają doprowadzić w tej kadencji Sejmu do ich porównywalności ze średnimi wynagrodzeniami obowiązującymi w Unii Europejskiej (od 1500 do 2000 EU). Warto wspomnieć, że wśród postulatów strajkowych znalazły się też żądania radykalnego zwiększenia wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi, utrzymania uprawnień emerytalnych w oświacie na dotychczasowych zasadach, przestrzegania zasady dialogu w oświacie (obecnie zawężonego do rozmów w Komisji Trójstronnej)), w tym w sprawie planu bonu edukacyjnego, obowiązku szkolnego i przedszkolnego, prywatyzacji szkół oraz placówek oświatowych. Jeśli protesty nie przyniosą skutku niewykluczone, że 1 września nie rozpocznie się rok szkolny.
Postulaty central związkowych są takie same lub bardzo zbieżne. Wspólna akcja protestacyjna to bardzo dobry prognostyk na przyszłość, gdyż tylko tą drogą można zmusić rządzących do liczenia się z głosem pracowników oświaty.
29 kwietnia w całym kraju odbędą się pikiety związkowców przed urzędami wojewódzkimi.