Nagrodzony inspektor

Jan Kosowski, po siedemnastu latach pracy jako społeczny inspektor pracy w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie został uhonorowany niezwykle prestiżową nagrodą im. Haliny Krahelskiej.
 



Społeczny inspektor pracy to powinien być ktoś kto potrafi się narażać. Czasami kolegom z pracy, a czasami szefom firmy. Ina­czej ta robota nie ma sensu - zwykł mawiać Jan Kosowski. O tym, że on sam potrafi się narazić i podjąć niepo­pularną decyzję w PeBeKa wiedzą nie­mal wszyscy. Najlepszym dowodem na to stwierdzenie jest fakt, że od 1989 załoga firmy powierza mu tę bar­dzo ważną funkcję. Ważną, bo często od wiedzy i aktywności społecznego inspektora pracy zależą warunki, w jakich pracują jego koledzy.
- Nasza firma jest specyficzna. Tu trzeba znać nie tylko ogólne przepisy. Ale także bardzo specyficzne rozwiąza­nia prawne dotyczące branży górniczej, budowlanej i metalurgicznej. Ale skoro tyle lat ludzie mnie prawie jednogłośnie wybierają to mają zaufanie, że te wszyst­kie przepisy znam - mówi Jan Kosowski.


Zaufanie ponad podziałami
A nie zawsze podczas wyborów spo­łecznego inspektora pracy załoga była tak jednomyślna jak w ostatnich latach. Kosowski - członek Solidarności - na tą funkcję został przed laty rekomendowa­ny właśnie przez ten związek zawodo­wy. Związkowcy z innych organizacji woleli, by o bezpieczeństwo załogi dbał ktoś z ich członków. Związkowcy w większości firm traktują wybory spo­łecznego inspektora pracy bardzo presti­żowo. Bo to właśnie on ma bardzo duże możliwości oddziaływania na szefów zakładu pracy.
- Ale po latach koledzy z konkurencyjnych związków przekonali się do mojej pracy. Bo ja swoją pracę rozumiem w ten spo­sób, że występuję w interesie wszyst­kich pracowni­ków, a nie w inte­resie związku, którego jestem członkiem - twierdzi lau­reat nagrody im.Krahelskie. Nagroda ta nie jest pierw­szym wyróżnieniem, jakie spotkała za Kosowskiego. Dwukrotnie, w latach 2001 i 2005, został wyróżniony w konkursie na najaktywniejszego inspektora na Dolnym Śląsku. Jest także posiadaczem honorowej odznaki przyznawanej przez Głównego Inspektor



Pod prąd
Nagrody nagroda­mi, ale sam Kosowski twierdzi, że jego naj­większym zawodowym osiągnięciem jest przyczynienie się do poprawy warunków pracy na szybie Lubin wschodni
- Tam naprawdę było ciężko. Wysoka temperatura, wilgotność barak wentylacji - sprawiały, że praca przeradzała się w koszmar. Kiedy napisałem wniosek do szefów to natychmiast podniósł się raban. Twierdzono, że żeby poprawić ludziom na tym szybie warunki pracy trzeba będzie wstrzymać budowę, że kilkaset osób straci pracę. Nawet zawiązki zawodowe naciskały mnie, żebym ustąpił - opowiada Kosowski. Jednak inspektor Kosowski postawił na swoim. Doprowadził do powołania spe­cjalnej komisji, która potwierdziła jego zarzuty. Firma musiała zareagować.
- Wszystko dobrze się skończyło. Pod ziemią zamontowano takie specjalne urządzenia, które rozwiązały problem. Z pracy nikogo też nie zwolniono- mówi z satysfakcją Jan Kosowski.
Nie mniejszą satysfakcję sprawia mu, że doprowadził w firmie do zakazu pale­nia. Teraz takie rozwiązania to standard, regulują je nawet ogólne przepisy. Jed­nak, kiedy Kosowski się zajął tym proble­mem standardem było palenie przy biur­ku.
- Wtedy koledzy trochę krzywo na mnie patrzyli, ale dzisiaj widać, że mia­łem rację - mówi .
 

 

Jan Kosowski
j
est pracownikiem Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. w Lubinie. Od 1989 roku jest wybierany na Społecznego Inspektora Pracy.
W1996 r. został Regionalnym Koordynatorem ds. bhp Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”. W 1998 r. zainicjował powołanie Klubu Społecznego Inspektora Pracy przy Regionie Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.
Jan Kosowski był inicjatorem ustanowienia w Regionie konkursu o tytuł najaktywniejszej Komisji Zakładowej w działaniach na rzecz poprawy warunków pracy oraz najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy. Był inicjatorem i współorganizatorem uroczystych obchodów Światowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy w Regionie Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

 

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


Wyróżniony w konkursie na najaktywniejszego Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy w 2001 r.
i 2005 r. na Dolnym Śląsku, w 1998 r. w konkursie organizowanym przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” o tytuł najaktywniejszego Regionalnego koordynatora ds. ochrony środowiska pracy oraz w 2005 r. Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Pracy przyznawaną przez Głównego Inspektora Prac

Artur Guzicki