Plan obchodów uroczystości 25-lecia Zbrodni Lubińskiej

 

Znany jest już plan obchodów uroczystości 25-lecia Zbrodni Lubińskiej. Będą to główne uroczystości w kraju upamiętniające wydarzenia sprzed ćwierć wieku.
- Wydarzenia, od których w tym roku mija 25-lat rozpoczną się już 28 sierpnia – powiedział Bogdan Orłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” regionu Zagłębie Miedziowe. – Do Lubina zjedzie wielu znamienitych gości i delegatów. Prezydent RP Lech Kaczyński odpowiedział pozytywnie na zaproszenie i 31 sierpnia weźmie udział w spotkaniu, które rozpoczniemy mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego. Homilię wygłosi jego eminencja ks. Kardynał Dziwisz, a przewodniczył mszy świętej będzie prymas Polski. Uczestniczyć w niej będzie także ks. kardynał Henryk Gulbinowicz. Zaraz po mszy wszyscy zgromadzeni przejdą ulicami prymasa Stefana Wyszyńskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz ulicą Wrocławską pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82. Tam podczas uroczystości wręczenia odznaczeń, złożenia wieńców pod pomnikiem oraz apelu poległych głos zabierze prezydent RP.


Uroczystości podzielono na cztery części. Pierwszy dzień (30 sierpnia) przebiegnie pod hasłem „Dumni z rodziców”. Drugi (31 sierpnia) „To popołudnie, ten wieczór”, trzeci (1 września) „Wehikuł czasu” i czwarty dzień obchodów rocznicy Zbrodni Lubińskiej (2 września) upłynie pod hasłem „Do wolności”.
- KGHM włączył się w przygotowania obchodów Zbrodni Lubińskiej – mówił na konferencji Krzysztof Skóra, prezes zarządu Polskiej Miedzi. – Tym bardziej, że jest to związane z kilkoma naszymi jubileuszami, między innymi 50-leciem odkrycia polskiej miedzi. Osoby, które zginęły w 1982 roku były pracownikami KGHM lub pracowały na rzecz KGHM. Chcemy uczcić ich pamięć. Zrezygnowaliśmy z corocznego festynu dla naszych pracowników i postanowiliśmy nasz czas oraz środki przeznaczyć na to przedsięwzięcie, również na część naukową i edukacyjną. Jednak by nie zrobić z tego uroczystości pompatycznej, oficjalnej czy wręcz żałobnej zagrają zespoły, które w tamtych dniach przyczyniały się do kształtowania postaw buntu i sprzeciwiały się działalności władz komunistycznych.
- To jest rok naszej wspólnej pracy – mówił prezydent Lubina Robert Raczyński. – Lubin jest miastem szczególnym, jeśli chodzi o stan wojenny. Projekt, który stworzyliśmy skierowany jest głównie do młodzieży. Chcemy im pokazać, że drogi wyborów sprzed 25 lat, były drogami bardzo ważnymi i wymagały nie lada odwagi. Zbrodnię należy nazywać po imieniu. Chcemy uzmysłowić młodzieży, że ich rodzice żyli w czasach, gdzie powiedzenie „NIE” wymagało odwagi, w czasach, kiedy wyjście na ulicę wymagało odwagi i że były takie czasy, że odwagą było przejście ulicami w tłumie ludzi wystraszonych, ale dumnych, że tak dużo nas wyszło by powiedzieć, że jesteśmy przeciw temu co się dzieje.
- To szczególne uroczystości – mówił kanclerz legnickiej kurii ks. Józef Lisowski. – Jestem jakby naocznym świadkiem wydarzeń z tamtych lat, ponieważ jako młody ksiądz, w latach 1981-1982 pracowałem w Świdnicy. Z drugiej strony mam świadomość, że to co się dokonało przed 25 laty i to co trwało przez te 24 lata to na swój sposób wielka zasługa kościoła. Co roku kościół modlił się za zmarłych i w ten sposób wykuwał świadomość społeczną.
Organizacją tych uroczystości zajęły się cztery strony. - Uzgodniliśmy wspólne stanowisko i co warto dodać, nie było między nami żadnych nieporozumień, co jest naprawdę rzadkością – dodaje prezydent.
Oprócz NSZZ „Solidarność” współorganizatorem jest również KGHM Polska Miedź S.A, Prezydent Miasta Lubina oraz Diecezja Legnicka.
Organizatorzy przewidują, że koszty obchodów 25-rocznicy Zbrodni Lubińskiej wyniosą około 5 mln złotych.


lubin.pl