Kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi WUSW      w Legnicy


Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu poinformował, że kolejnemu byłemu funkcjonariuszowi SB z Legnicy postawiono zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznej.


W okresie od 13 stycznia 1983 r. do 29 sierpnia 1988 r. w Legnicy, woj. dolnośląskie, będąc inspektorem Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Legnicy, a tym samym funkcjonariuszem państwa komunistycznego, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami tego urzędu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, dopuścił się zbrodni komunistycznej, albowiem przekraczając swoje uprawnienia, celem uzyskania od Franciszka K. określonych informacji, znęcał się nad nim psychicznie i fizycznie dokonując w krótkich odstępach czasu, wielokrotnych, niezasadnych rewizji mieszkania w/w, zazwyczaj kończących się bezpodstawnymi, nieformalnymi zatrzymaniami pokrzywdzonego w areszcie MO przy ul. Asnyka w Legnicy, notorycznie doprowadzając do przekroczenia okresu zatrzymania, a także w czasie nieformalnych przesłuchań groził zatrzymanemu długoletnią karą pozbawienia wolności i pozbawieniem życia, chcąc wymusić przekazanie informacji o osobach działających w zdelegalizowanych strukturach legnickiej „Solidarności”, a napotykając na odmowę współpracy wyzywał go słowami wulgarnymi, przy czym w dniu 30 kwietnia 1984 r. w trakcie nieprotokołowanego przesłuchania, prowadzonego w pokoju na IV piętrze budynku SB w Legnicy przy ul. Jaworzyńskiej, chcąc wywrzeć presję psychiczną, polecił uczestniczącemu w przesłuchaniu funkcjonariuszowi tego urzędu zerwać ubranie z Franciszka K., a następnie zaczął mówić o czekającym zatrzymanego pobiciu mokrymi ręcznikami na przygotowanym uprzednio stole oraz pozwolił na markowanie zadawania ciosów pięściami w twarz, splot słoneczny i kopnięć przez drugiego funkcjonariusza, nakazując następnie użycie przemocy fizycznej wobec w/w, zezwalając na skrępowanie i wystawienie jego głowy i ramion poza obrys otwartego okna, komentując tę sytuację jako możliwość wypadnięcia przez okno podczas ucieczki z przesłuchania, przy czym zachowania te w czasie ich popełnienia stanowiły przestępstwa stypizowane w art. 184 § 1, art. 166t 165 § 1 i art. 246 § 1 i art. 58 Ustawy Kodeks Karny z dnia 19 kwietnia 1966r.(Dz. U. Nr 13, poz. 94 z późn. zm.), tj. o przestępstwo z art. 246 k.k. i art. 247 § 1 k.k. i art. 231 § 1 k.k. i art. 189 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. i art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 18.12.1998r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. Nr 155 poz. 1016 z późn. zm.).
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Bogdan M. nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu i złożył wyjaśnienia w sprawie.
Przestępstwo z art. 246 kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Autor: www.ipn.gov.p