XXI KZD dzień drugi

 

(30.08) Rozpoczął się drugi dzień Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Delegaci spotkali się dzisiaj z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Witając premiera przewodniczący Janusz Śniadek powiedział, że kiedy spełniły się sny Polaków o wolności, zadaniem do wykonania pozostaje przesłanie Sierpnia, w którym robotnicy odnosili się do spraw socjalnych: wzrostu wynagrodzeń, wydłużenia urlopów macierzyńskich, wieku emerytalnego. - Dzisiaj osoby, których zarobki nierzadko osiągają poziom europejski przeciwstawiają się podnoszeniu groszowych zarobków dla najsłabszych i najbiedniejszych twierdząc, że Polski rzekomo na to nie stać - powiedział szef "Solidarności".


Drugi dzień XXI KZD w Legnicy rozpoczął się od spotkania z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Fot. Dz. Informacji

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego potrzebna jest aktywna polityka społeczna. - Polska się rozwija. Spora część społeczeństwa wzbogaciła się i to bardzo, ale bardzo wielu Polaków żyje w trudnych warunkach. Dlatego potrzebne jest solidarne państwo - powiedział premier. Zdaniem premiera w obecnej sytuacji powinny odbyć się wybory.

Delegaci pytali premiera m.in. o losy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz firm, które pozostają w rękach państwa: Ruch, Poczta Polska, Telekomunikacja Polska.


Delegaci podczas spotkania z premierem. Fot. Dz. Informacji

Panie Premierze!

Z radością i satysfakcją witam Pana na XXI Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ Solidarność w Legnicy zorganizowanym w dniach, w których obchodzimy 25 rocznicę komunistycznej zbrodni popełnionej nieopodal w Lubinie oraz w 27 rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.

Solidarność chce w tym roku w sposób szczególny uczcić pamięć ofiar komunistycznych zbrodni, pamięć ofiar stanu wojennego oraz nawiązać do swojego rodowodu, do etosu Porozumień Sierpniowych.


Premier Jarosław Kaczyński. Fot. Dz. Informacji

Cieszymy się, gdy do tego etosu chcą nawiązywać i w jego duchu postępować inne środowiska, bo z tego może wyniknąć dużo dobrego dla społeczeństwa polskiego.

Dzisiaj, gdy spełniły się sny Polaków o wolności, kiedy Polska jest wolnym i demokratycznym krajem, zadaniem do wykonania pozostaje to przesłanie Sierpnia, w którym odnosiliśmy Się do spraw socjalnych:

  • wzrostu wynagrodzeń
  • wydłużenia urlopu macierzyńskiego
  • wieku emerytalny
  • Wspomnę też wolne soboty, bo dzisiaj musimy już walczyć o wolne niedziele.

Bardzo ważnym w sierpniu 80 roku było żądanie sprawiedliwości przez zniesienie przywilejów aparatu represji oraz nomenklatury partyjnej i gospodarczej.

Dzisiaj osoby, których zarobki nierzadko osiągają poziom zbliżony do europejskiego przeciwstawiają się podnoszeniu groszowych zarobków dla najsłabszych i najbiedniejszych twierdząc, że Polski rzekomo na to nie stać.

Solidarność wierna swojej misji będzie nieugięcie walczyć o takie sprawy.

Dziennikarze na tym Zjeździe nieustannie zadają mi pytanie:

Czy Solidarność poprze PIS w nadchodzących wyborach?

Odpowiadam im: Solidarność nie musi nikogo pokazywać palcem!

Ludzie sami doskonale orientują się, która z partii politycznych nie tylko odwołuje się do etosu Sierpnia, ale również realizuje tamte marzenia i oczekiwania Polaków.

To właśnie pracownicy są najlepszym arbitrem w sprawie wierności ideałom Sierpnia . Solidarność będzie przypominać i uczyć zwłaszcza młodzież, która nie zna tamtych czasów. Czym jest etos Solidarności! O co nam chodzi! Jakie sprawy i problemy właśnie w duchu Porozumień Sierpniowych konieczne są do rozwiązania dzisiaj.

Dlatego przekazuję Panu Premierowi uchwaloną już na tym Zjeździe Deklarację programową Solidarności.

Dziękuję serdecznie za podpisane pomiędzy Rządem a Solidarnością w ostatni poniedziałek porozumienie.

W czerwcu Komisja Krajowa uznała za konieczne upomnieć się o sprawy ważne dla wszystkich Polaków.

Pan Premier ocenił, że o naszych postulatach można i warto rozmawiać. Rozmowy i negocjacje były twarde i trudne, ale dogadaliśmy się.

Podpisaliśmy uzgodnienia dobre dla wielu grup społecznych. Pomimo to, a może właśnie dlatego, staliśmy się obiektem ataków z różnych stron.

Padają zarzuty ,tak jak kiedyś, że to co robi Solidarność to polityka. Ale tak jak wtedy nie cofnęliśmy się nawet wobec stanu wojennego. Również dzisiaj nie ugniemy się w robieniu rzeczy dobrych i potrzebnych dla ludzi. Tak przysięgaliśmy na Sztandar Solidarności.