Zmiany dotyczące zasiłków chorobowych i świadczeń rehabilitacyjnych
Z dniem 8 lutego 2005 r. weszły w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych wprowadzone ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 10, poz. 71).
Obecnie zasiłek chorobowy przysługuje za 182 dni trwania niezdolności do pracy, a w przypadku niezdolności spowodowanej gruźlicą przez okres 270 dni.
Podstawowy okres pobierania zasiłku chorobowego został zwiększony o 2 dni (przed nowelizacją wynosił 180 dni). Nie zmienił się okres pobierania zasiłku chorobowego spowodowany niezdolnością do pracy na skutek gruźlicy. Nie obowiązuje już przepis art. 10 (uchylony), który przewidywał możliwość przedłużenia okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące, jeżeli okres ten rokował odzyskanie zdolności do pracy. Po okresie pobierania zasiłku chorobowego, jeżeli ubezpieczony w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, a okres dalszego leczenia lub rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne, przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Zachowano podstawę wysokości zasiłku chorobowego wynoszącą 80% podstawy wymiaru zasiłku z pewnymi zastrzeżeniami omawianymi dalej. Za pobyt w szpitalu zasiłek wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku
Uwaga: Obecnie podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Zasiłek chorobowy w wysokości 100% wymiaru zasiłku przysługuje:
gdy choroba przypada w czasie ciąży, poszkodowanym w wypadku w drodze do pracy lub z pracy, dawcom komórek, tkanek i narządów, gdy niemożność świadczenia pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom oraz zabiegom.
Uwaga: zasiłek w wysokości 100% wymiaru przysługuje również z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroba zawodową na podstawie przepisów ustawy z dnia 30.10. 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673).
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 % podstawy zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, a za pozostały okres 75 %. Gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży świadczenie wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Omawiana ustawa wprowadziła zmiany dotyczące ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę art. 53 Kodeksu pracy. Przed zmianą pracodawca mógł rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, jeżeli niezdolność do pracy trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (art. 53 § I pkt I ust. ), obecnie gdy niezdolność do pobierania zasiłku trwa dłużej niż okres pobierania zasiłku chorobowego (182 dni) i okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (łącznie 272 dni), a gdy niezdolność do pracy dotyczy chorego na gruźlicę 360 dni.
Opracował Henryk Sągajłło