Wypadki przy pracy w świetle Orzecznictwa Sądu Najwyższego
Uwagi wstępne
Problematykę wypadków przy pracy reguluje ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199 poz. 1673). Nowe uregulowanie nie obejmuje wypadków jakim ulec mogą pracownicy w drodze do pracy lub z pracy do domu. Pracownikowi który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje żadne świadczenie z ustawy wypadkowej
Przysługuje mu natomiast stosowne świadczenia z ustawy o rentach i emeryturach z FUS
oraz z ustawy świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jednym z istotnych elementów definicji wypadku przy pracy jest istnienie przyczyny zewnętrznej.
W kwestii tej istnieje bogate Orzecznictwo Sądu Najwyższego, które w sposób rozszerzający interpretuje pojęcie przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy.
II Niżej prezentuję tezy niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego poświęcone tej problematyce:
- przyczyną sprawczą zewnętrzną zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki (uchwała składu 7 sędziów SN sygn. III PO 15/62)
- wysiłek fizyczny powodujący w czasie pracy uszkodzenie organu wewnętrznego pracownika dotkniętego schorzeniem samoistnym może uzasadniać uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy jeżeli skutek ten będący zdarzeniem zewnętrznym w sposób istotny przyspieszył lub pogorszył istniejący juz stan chorobowy. (wyrok SN z 10 lutego 1977 sygn. Akt III PKN 194/76)
- poronienie jako następstwo wysiłku fizycznego pracownicy w związku z pracą jest wypadkiem przy pracy (uchwała SN z 10 stycznia 1979 sygn. Akt III PZP 19/78)
- dopuszczenie do pracy pracownika dotkniętego schorzeniem samoistnym które w danym dniu (dniu wypadku) uczyniło go niezdolnym do pracy stanowi przyczynę zewnętrzną stanowiącą przesłankę uznania zdarzenia za wypadek przy pracy (wyrok SN z 13 grudnia 1977 sygn. akt III PRN 49/77)
- nadmierny wysiłek podczas pracy, który z największym prawdopodobieństwem wespół z samoistnym nadciśnieniem tętniczym wywołał u pracownika udar mózgu stanowi przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy (wyrok SN z dnia 29 stycznia 1997 sygn. akt II UKN 70/96).
Zwrócić należy uwagę że początkowo przyczynę
zewnętrzną utożsamiano wyłącznie z działaniem siły fizycznej z zewnątrz. Później pojęcie to rozszerzono również na nadmierny wysiłek psychiczny.
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 1980 sygn. akt III PRN 53/79 sąd uznał że zawał serca może być uznany za wypadek przy pracy jeżeli został spowodowany silnym przeżyciem psychicznym pracownika wskutek nawarstwienia się szczególnie krzywdzących okoliczności mających związek z pracą.
Reasumując należy stwierdzić że pojęcie przyczyny zewnętrznej ujmowane jest przez orzecznictwo bardzo szeroko. Może nią być nie tylko działanie siły fizycznej, nadmierny wysiłek ale ponadto zastosowanie ich przez pracodawcę do wskazań wynikających z badań lekarskich, nieudzielenie pracownikowi pomocy który zasłabł w czasie pracy, nieprzeprowadzenie w terminie badań kontrolnych gdy ze względu na charakter wykonywanej pracy byty one obowiązkowe.
Tematyka związana z wypadkami przy pracy w tym przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego będzie tematem kolejnych publikacji.
Edward Chmiel