Renta wyrównawcza
Na wstępie należy wyjaśnić, że podstawę prawną dochodzenia renty wyrównawczej stanowią przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 444 § KC) a nie przepisy Kodeksu Pracy.
Zgodnie z treścią art. 444 § 2 Kodeksu Cywilnego jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej (m. innymi na skutek wypadku przy pracy) albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość może on żądać od zobowiązanego ( m. innymi byłego pracodawcy) naprawienia szkody odpowiedniej renty. Renta wyrównawcza według art. 444 § 2 KC wyrównuje szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, która wynika z utraty zdolności do pracy a ściślej z braku możliwości uzyskania dochodów skutkiem utraty bądź ograniczenia zdolności do pracy.
Metodyka wyliczania tej renty polega na przyjęciu hipotezy, że gdyby nie wypadek to poszkodowany dalej pracowały na określonym stanowisku i osiągałby nadal dochody z zatrudnienia.
Z drugiej strony bierze się pod uwagę dochody jakie poszkodowany uzyskuje a w przypadku gdy jest całkowicie niezdolny do pracy zarobki jakie może uzyskać przy wykorzystaniu posiadanej zdolności do pracy. Chodzi tu również o hipotetyczne zarobki, gdy nie pracuje lub nie chce pracować.
Gdyby po prawidłowych ustaleniach okazało się, że osoba starająca się o rentę pozostaje w zatrudnieniu to dochody te należałoby dodać do uzyskiwanych z renty wypadkowej i porównać z możliwymi do uzyskania na stanowisku pracy, które ta osoba zajmowałaby gdyby nie wypadek. Renta przysługująca poszkodowanemu, który zachował częściową zdolność do pracy powinna odpowiadać różnicy między zarobkami jakie mógłby osiągnąć, gdyby nie uległ wypadkowi o sumę renty inwalidzkiej i wynagrodzenia jakie w konkretnych warunkach jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swej uszczuplonej zdolności do pracy.
Należy przy tym podkreślić, że bierna postawa osoby ubiegającej się o rentę wyrównawczą w zakresie poszukiwania pracy może mieć wpływ na wysokość renty wyrównawczej.
Z praktyki sądowej można potwierdzić, że Sąd rozpatrujący sprawę o przyznanie renty wyrównawczej pyta osobę żądającą takiej renty jakie starania podejmowała w kierunku znalezienia pracy i często żąda potwierdzenia tego przez Urząd Pracy.
Niżej zacytuję dwa Orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczących tej problematyki:
- Jeżeli wypadek przy pracy nie spowodował całkowitej niezdolności do pracy a jedynie ograniczenie możliwości zarobkowych pracownika podstawą ustalenia wysokości renty wyrównawczej (art. 444 § 2 KC) stanowi wysokość spodziewanego wynagrodzenia pomniejszonego o wynagrodzenie, które pracownik może uzyskać wykorzystując ograniczoną zdolność do pracy, bez względu na aktualną sytuację na rynku pracy. (Wyrok SN z 7. II. 2006 ' UK 301/05).
- Cywilnoprawne roszczenia wyrównawcze pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy przedawniają się z upływem
lat dziesięciu, gdy wypadek pozostaje w związku z zaniechaniem wykonywania obowiązków pracodawcy, które nosi znamion występku (art. 442 § 2 KC). (Wyrok SN z 25.1.2002 UKN 797/00).
Opracował Edward Chmiel