Odpowiedzialność porządkowa pracowników
Ilość aktualnie prowadzonych spraw o uchylenie zastosowanej kary porządkowej stwarza potrzebę wyjaśnienia kwestii związanych z odpowiedzialnością dyscyplinarną pracowników. Przepisy rozdziału VI Kodeksu pracy zawierają postanowienia, które mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że pracodawca nie może stosować kar porządkowych nie ujętych w Kodeksie. Nie może rozszerzyć zakresu kar, ani ich ograniczyć. Pracodawca może stosować kary porządkowe wyłącznie za naruszenie postanowień, o których mowa w art. 108 § I Kodeksu pracy, a więc za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i ppoż oraz za naruszenie sposobu potwierdzenia przybycia i obecności w pracy, a także za nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy . §2 art. 108 dopuszcza także stosowanie kar pieniężnych, ale tylko w stosunku do osób naruszających przepisy bhp i ppoż, opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Stosowanie innych kar nie wymienionych w Kodeksie pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i polega sankcji karnej wymienionej w art. 281 pkt 4 Kodeksu pracy.
Terminy
Pracodawca może zastosować karę porządkową jeżeli nie minął termin do jej udzielenia. Art. 109 § I Kodeksu pracy określa termin dwutygodniowy do udzielania kary od chwili powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego. Kara nie może być nałożona po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się naruszenia obowiązku pracowniczego. Powyższe terminy mają charakter zawity i po ich upływie pracodawca nie może wobec pracownika karę zastosować.
Sprzeciw
Od nałożenia kary porządkowej z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni wnieść sprzeciw. Nie odrzucenia sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Odrzucenie sprzeciwu daje pracownikowi możliwość wystąpienie w ciągu 14 dni do Sądu o uchylenia nałożonej kary. Również termin 14 dniowy do wystąpienia do Sądu jest zawity i nie zachowanie jego uniemożliwia skuteczne dochodzenie praw przed Sądem. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje
pracodawca, po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika organizacji związkowej.
Uwaga: nie przedstawienie organizacji związkowej przez pracodawcę sprzeciwu stanowi podstawę powództwa o uchylenie kary. W praktyce brak konsultacji z organizacją związkową do sprzeciwu od nałożonej kary następuje często i jest podstawą do jej uchylenia przez sąd. Należy zwrócić uwagę, że stosowane niekiedy przez pracodawców praktyki informowania zakładowej organizacji związkowej o zamiarze ukarania lub o ukaraniu nie zastępuje obowiązku konsultacji w wypadku wniesienia sprzeciwu od nałożonej kary.
Uwaga: kara porządkowa może być nałożona po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Niewysłuchanie pracownika jest naruszeniem określonego w Kodeksie pracy trybu wymierzania kar porządkowych i daje podstawę do wystąpienia do sądu o jej uchylenie. Po roku nienagannej pracy z akt osobowych pracownika usuwa się zawiadomienie o ukaraniu.
Henryk Sągajłło