Uroczystości upamiętniające strajk w ZG Rudna i bohaterów Solidarności
Posted on 15 grudnia 2024 by Wojciech Obremski in Aktualności // 0 Comments
W Parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana odbyła się uroczysta msza święta w intencji NSZZ „Solidarność” oraz górników, odprawiona przez biskupa Piotra Wawrzynka. W celebracji uczestniczył także ks. Marek Kułak, proboszcz parafii. Msza była okazją do upamiętnienia bohaterów strajku w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach, a także uczczenia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.
Przypomniano również, że mija rok od wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii oraz pobłogosławienia nowego sztandaru Solidarności ZG Rudna. Uroczystość miała wymiar szczególny, przypominając o trudnych chwilach z grudnia 1981 roku – wprowadzeniu stanu wojennego i pacyfikacji strajku górników w ZG Rudna.
W obchodach uczestniczyli m.in. Bartosz Budziak, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”, Bogusław Szarek, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” i przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej KGHM, Przemysław Darowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Pol-Miedź Trans i przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej KGHM, Wiesław Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, a także dyrekcja ZG Rudna oraz wielu byłych i obecnych pracowników kopalni.
Po zakończeniu Mszy świętej Marcin Kaczanowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZG Rudna podziękował księdzu biskupowi Piotrowi za przewodnictwo we mszy i wygłoszenie kazania wręczając skromny upominek.
Historia strajku w ZG Rudna
Grudniowy strajk w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach był największym zrywem wolnościowym na Dolnym Śląsku podczas stanu wojennego. Rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku, kiedy to około godziny 6.00 rano górnicy jednomyślnie zdecydowali o przystąpieniu do protestu. Do strajku przyłączyli się także pracownicy firm inwestycyjnych pracujących na terenie kopalni.
Górnicy, pod przewodnictwem Komitetu Strajkowego, zgromadzili się w cechowni – dużej auli na terenie zakładu, która stała się centrum wydarzeń. Strajkujący domagali się uwolnienia internowanych działaczy Solidarności oraz zakończenia stanu wojennego.
Protest zakończył się 17 grudnia 1981 roku w wyniku brutalnej interwencji władz, jednak do dziś pozostaje symbolem odwagi, determinacji i solidarności.
– „Solidarność” trwa łącząc pokolenia. Przypomina o wartościach, które budują wspólnotę i dają siłę na trudne czasy – powiedział Bartosz Budziak po uroczystościach.