Ustawa o wsparciu bohaterów podziemnej opozycji
31 sierpnia wchodzi w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Nowe prawo reguluje między innymi kwestie związane z przyznawaniem świadczeń pieniężnych i pomocy pieniężnej osobom zaangażowanym w walce na rzecz wolności i demokracji w latach 1956-1989 oraz represjonowanym z powodów politycznych.
W myśl ustawy dawni działacze antypeerelowscy będą mogli występować do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wiąże się to z prawem do otrzymywania okresowych świadczeń pieniężnych i wypłacanej jednorazowo (nie częściej niż raz w roku) pomocy pieniężnej (przy spełnieniu określonych ustawą warunków dochodowych). Pierwsze z tych świadczeń ma wymiar 400 złotych, drugie przyjmuje wymiar 150 proc. lub 300 proc. najniższej emerytury. W tym ostatnim przypadku chodzi o wsparcie związane z zakupem wózka inwalidzkiego lub sprzętu służącego rehabilitacji, a także działaniami zmierzającymi do dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Ustawa powołuje też do życia działające przy zarządach województw wojewódzkie rady konsultacyjne ds. działaczy opozycji i osób represjonowanych. Ich zadaniem będzie wspieranie tych środowisk oraz opiniowanie wniosków potwierdzających status kombatancki.
Inicjatorem i współautorem zapisów ustawowych jest wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który od lat o takie rozwiązanie zabiegał. – Musiało minąć wiele czasu, wiele goryczy, bólu i rozczarowań by pojawiły systemowe regulacje w tej materii – mówił na piątkowej (21 sierpnia) konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim.