Przeszeregowania dla tysiąca pracowników!

Nawet 4150 pracowników z ok. 18 tys. zatrudnionych osób jest na najniższej lub prawie najniższej stawce osobistego zaszeregowania przewidzianej na danym stanowisku pracy. Po naciskach ze strony NSZZ „Solidarność” 9 lipca odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z udziałem Prezesa Zarządu. Jak na razie udało się podpisać porozumienie (skan na kolejnej stronie), zgodnie z którym pracodawca zobowiązał się do przeszeregowania o 1 kategorię pracowników na stanowiskach robotniczych pod ziemią zaszeregowanych do kategorii 7 lub 8 będących minimalnymi kategoriami dla danego stanowiska. Warunkiem jest minimum rok stażu i pozytywna opinia przełożonego. Zgodnie z wyliczeniami podwyżki obejmą łącznie ok. 1000 pracowników od 1 sierpnia br. Nowe Porozumienie nie zmienia poprzednich ustaleń z 6 lutego br., które gwarantują przeszeregowanie do 10% załogi w 2015 r. i jest to dodatkowa pula przeszeregowań nie wchodząca w limit 10%.

Rozróżniając wspomniane 4150 pracowników na stanowiska nierobotnicze, na niskich stawkach trzymane są 232 osoby a na stanowiskach robotniczych pracuje 3918 osób. Po przeszeregowaniu ok. 1000 osób na najniższych lub prawie najniższych stawkach pozostanie jeszcze 3150 pracowników. Dla przypomnienia: wielu pracowników trzymanych jest na tych samych kategoriach zaszeregowania od bardzo długiego czasu. Pośród dyskryminowanych pracowników znalazło się np. 125 osób z angażem górnika, gdzie u 110 osób średni staż pracy wynosi… 20 lat!! Duża część z nich po 25 latach ciężkiej pracy może przejść na emeryturę z najniższą stawką na swoim stanowisku.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski domagał się przeszeregowania pracowników z najniższych kategorii na swoim stanowisku poprzez zwinięcie dwóch pierwszych kategorii i rozwinięcie o dwie powyżej obecnie obowiązującej maksymalnej stawki przy jednoczesnym przeszeregowaniu pracowników zatrudnionych pod ziemią (ze stanowisk: elektromonter, górnik, górnik operator samojezdnych maszyn przodkowych, górnik operator samojezdnych maszyn górniczych, górnik strzałowy, operator maszyn i urządzeń, operator samojezdnych maszyn górniczych, ślusarz mechanik samojezdnych maszyn i urządzeń górniczych) o jedną kategorie, jeżeli nie byli przeszeregowywani przez ostatnie 3 lata. Ze strony Zarządu nie było woli do rozmów na temat tych pracowników. Wpływ na to miało pewnie też m.in. niejednolite stanowisko związków zawodowych i wysuwany przez organizacje związkowe postulat tzw. wartościowania stanowisk pracy. Zgodnie z deklaracją strony pracodawcy kolejne spotkanie stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy odbędzie się w sierpniu. NSZZ „Solidarność” ponowi swoje postulaty i będzie dążyć do zawarcia porozumienia gwarantującego podwyżki dla pracowników od lat pomijanych przy przeszeregowaniach.