Moneta „45. rocznica powstania NSZZ Solidarność”
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie upamiętniające powstanie pierwszej niezależnej organizacji związkowej.
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 25 kwietnia 2025 będą dostępne w sprzedaży srebrne monety kolekcjonerskie „45. rocznica powstania NSZZ »Solidarność«”.
Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie 999, ma średnicę 32,00 mm i masę 14,14 g. Jej nakład emisyjny wynosi do 9 000 sztuk. Monety będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 270 zł.
Na awersie monety umieszczono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, logo NSZZ „Solidarność”, a także symboliczne odwzorowanie polskich flag. Na rewersie widnieją: rocznicowe logo 45-lecia powstania NSZZ „Solidarność”, hasło „Tylko Razem” i ręce w symbolicznym znaku zwycięstwa, a w tle – tłum protestujących.
W 2025 r. mija 45. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W sierpniu 1980 r. fala protestów przeciwko niesprawiedliwej władzy objęła cały kraj. Strajkowało ponad 700 zakładów pracy i ponad 700 tys. odważnych ludzi w całej Polsce. To oni 45 lat temu walczyli o lepsze warunki pracy, o godność i prawo do decydowania o swojej Ojczyźnie.
Porozumienia sierpniowo-wrześniowe otworzyły drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce, negocjacjom i wreszcie podpisaniu porozumień – przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą po II wojnie światowej niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce. Wielu ludzi miało udział w tych przemianach, tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Później miliony pracowników zaangażowały się w działania Związku jako uczestnicy pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj spod jarzma totalitarnej władzy.
Porozumienie Gdańskie podpisane 31 sierpnia 1980 r. po trwającym dwa tygodnie strajku w Stoczni im. Lenina było jednym z czterech porozumień sierpniowo-wrześniowych. Wcześniej porozumienie z władzami PRL zawarto 30 sierpnia w Szczecinie, a później – 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.
Wynikiem zawartych porozumień było powstanie ogólnokrajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który oficjalnie zarejestrowano 10 listopada 1980 r.
Fala protestów w 1980 r. doprowadziła do podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej niezależnej od władz komunistycznych organizacji związkowej. Z okazji 45. rocznicy tego przełomowego wydarzenia Narodowy Bank Polski wyemitował monetę, która jest wyrazem wdzięczności i pamięci o tamtym czasie – początku wielkich zmian. To dla mnie również osobiście ważna rocznica. Niezależność zawsze była i zawsze będzie dla mnie wartością nadrzędną – prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Stało się już tradycją, że jubileusz NSZZ „Solidarność” wiąże się z wyemitowaniem przez Narodowy Bank Polski monety kolekcjonerskiej. Bardzo się cieszę, że 45. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” również została upamiętniona w ten sposób. W 2025 r. chcemy podkreślić, jak ważne dla losów Polski i Europy było zaangażowanie milionów Polaków w powstanie i rozwój Solidarności. Dzięki NBP na rynek numizmatyczny trafia niezwykła moneta, symbolizująca podziękowanie dla nich – Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.