Drugi dzień 32. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”: Modlitwa, odznaczenie i deklaracje dla przyszłości Polski
Podczas drugiego dnia obrad 32. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” wydarzenia rozpoczęły się wspólną Modlitwą Pańską, którą z delegatami odmówił ksiądz Ludwik Kowalski. W swoim słowie podkreślił, jak ważne jest szukanie mądrości, rady i wsparcia – zarówno w drugim człowieku, jak i w modlitwie do Ducha Świętego. – Tak bardzo potrzeba dzisiaj nam wszystkim w Polsce mądrości, rozumu, rady, umiejętności, męstwa, bojaźni Bożej. Poprośmy u progu tego dzisiejszego spotkania Ducha Świętego o Jego Dary – mówił ks. Kowalski.
Związkowcy powitali Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oklaskami, a następnie dr Karol Nawrocki – kandydat na prezydenta RP – podkreślił w przemówieniu, że „Solidarność” wciąż jest potrzebna, bo gospodarka powinna służyć ludziom, a nie odwrotnie. – Ten medal jest dla tych, którzy budują republikę pamięci, Rzeczpospolitą wspólną, świadomą swojej przeszłości, ale też gotową do budowania przyszłości – zaznaczył Nawrocki.
Ważnym punktem wydarzenia było przyznanie NSZZ „Solidarność” Medalu „Reipublicae Memoriae Meritum” przez Prezesa IPN. Karol Nawrocki zadeklarował również, że jeśli zostanie prezydentem, nie podpisze podwyższenia wieku emerytalnego oraz będzie walczył o utrzymanie dodatkowych świadczeń emerytalnych, które wykuwały się przez ostatnie lata we współpracy z „Solidarnością”. Jednocześnie stanowczo sprzeciwił się wdrażaniu tzw. Zielonego Ładu, określając go mianem „ekoszaleństwa”.
Podczas spotkania podkreślano także znaczenie trwałej współpracy między IPN a „Solidarnością” dla budowania wspólnoty narodowej i zachowania tożsamości państwa polskiego. – Solidarność jest Solidarnością od roku 80, a IPN jest Instytutem Pamięci Narodowej też niezależnym. Tego dziś potrzebujemy, bo Państwo Polskie istnieje i jest zapisane w takich instytucjach jak IPN i Solidarność – podsumował Nawrocki.