Weszła w życie ustawa w sprawie wolnej Wigilii
Solidarność: Wolna Wigilia – tak, dodatkowe niedziele handlowe – nie
Prezydent zdecydował jednocześnie o skierowaniu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Zastrzeżenia prezydenta dotyczą wprowadzenia trzeciej, dodatkowej niedzieli pracującej w grudniu dla pracowników handlu.
Przeciwko temu przepisowi protestowała m.in. Solidarność. Szef „S” Piotr Duda przekonywał, że jest za wolną Wigilią, ale nie zgadza się na trzy niedziele pracujące w grudniu.
„W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego” – ocenił.
Ograniczenie handlu w niedziele i święta
Ustawa wprowadzająca stopniowo ograniczenie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą, a po podpisaniu noweli przez prezydenta również trzy kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
- Autor: PAP,oprac. Barbara Michałowska
- Źródło: PAP/tysol.pl