Sukces NSZZ „Solidarność” w KGHM O/ZH przed sądem pracy

Sąd Rejonowy w Lubinie wyrokiem z 25 lipca 2024 r. uznał za niezasadne przyczyny wskazane przez KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakład Hydrotechniczny w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony z 23 listopada 2023 r. – za co w pełni odpowiedzialna była poprzednia dyrekcja.

Zwolnienie dotyczyło rzekomego samowolnego oraz nieuprawnionego podjęcia i przeprowadzenia przez pracownika w dniach 30 maja 2023 r. i 1 czerwca 2023 r. negocjacji z właścicielem nieruchomości sąsiadującej z planowaną inwestycją poprzez ujawnienie w trakcie prowadzonych rozmów danych dotyczących kierunków planowanej inwestycji pracodawcy. Tym samym Sąd przywrócił pracownika, członka NSZZ „Solidarność” do pracy. W ocenie Sądu pracownik działając w ramach zakresu obowiązków wykonywał swoje podstawowe zadania, do wykonania których nie było konieczne posiadanie jakiegoś szczegółowego pełnomocnictwa, gdyż pracownik na tym etapie nie prowadził żadnych negocjacji w sprawie.

W ocenie Sądu wskazane w wypowiedzeniu naruszenia były wykreowane celem zakończenia współpracy pracodawcy z pracownikiem, jednak prawdziwym powodem rozwiązania stosunku pracy z członkiem NSZZ „Solidarność” była jego stanowcza postawa przy ocenianiu ryzyka związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji. Nie uszedł uwadze Sądu również fakt, że procedura negocjacji związkowych odnośnie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem została wszczęta 7 lipca 2023 r. Jednak powody zwolnienia pracodawca wskazał dopiero w drugim wystąpieniu do organizacji związkowej, czyli po przeprowadzeniu rozmów przez Pion Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Stratom.

Pracownika reprezentowała i skutecznie przywróciła do pracy kancelaria prawna współpracująca z Regionem Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.