KWiS dla Sylwestra Gustawa Dorabiały

 18 października 2024 roku w Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności.  Odznaczenia, które są wyrazem uznania za działalność na rzecz wolności i niepodległości Polski, trafiły do 10 osób. Oprócz Sylwestra Dorabiały, Krzyże dostali Andrzej Marceli Bafalukosz, Wiesława Janina Bafalukosz, Wojciech Bolanowski, Marek Janusz Burak, Sylwester Gustaw Dorabiała, Tomasz Grzegorz Dudek, Piotr Jan Krukowski, Ryszard Tadeusz Kutyła, Stanisław Walczak, Monika Magda Waszkiewicz-Bolanowska. Uroczystość była okazją do uhonorowania ich wkładu w walkę o wolność i solidarność w czasach opozycji demokratycznej. Wśród odzaczonych był działacz z Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Sylwester Gustaw Dorabiała. Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 325/2024

Sylwester Gustaw Dorabiała urodził się w 1966 roku w m. Świebodzicach. Od 1979 r. był członkiem Harcerskiego Koła Lotniczego „Trawers” w Złotoryi, które skupiało harcerzy o poglądach patriotycznych i antykomunistycznych oraz historyczno – wojskowych.

W pierwszych dniach stanu wojennego brał czynny udział w zarządzonej w HKL ewakuacji sprzętu, dokumentacji oraz wyposażenia pomieszczeń zajmowanych przez „Trawers” z siedziby mieszczącej się przy ówczesnej ulicy Żeromskiego (obecnie Plac Wł. Reymonta). Od lata 1982 r. uczestniczył w zbiórkach harcerskich, odbywających się niejawnie, gdzie prowadzono m.in. wykłady z najnowszej historii Polski, w trakcie których rozmawiano o wydarzeniach przemilczanych przez oficjalną historiografię. Wielokrotnie brał udział w zrywaniu obwieszczeń WRON, plakatów propagandowych PZPR i akcjach plakatowych. Był zaangażowany w uruchomienie i pracę samochodowej radiostacji milicyjnej, na której prowadzono podsłuchy na częstotliwościach MSW.

31 sierpnia 1984 r., w czwartą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i w drugą rocznicę zbrodni lubińskiej, uczestniczył w Lubinie w manifestacji zorganizowanej przez opozycję, w trakcie której rzucił kamieniem w funkcjonariusza MO. Tego samego dnia został zatrzymany, 1 września 1984 r. tymczasowo aresztowany przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie i osadzony w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. 30 stycznia 1985 r. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał go na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Zakład Karny we Wrocławiu opuścił następnego dnia.