KWiS dla Sylwestra Gustawa Dorabiały
Sylwester Gustaw Dorabiała urodził się w 1966 roku w m. Świebodzicach. Od 1979 r. był członkiem Harcerskiego Koła Lotniczego „Trawers” w Złotoryi, które skupiało harcerzy o poglądach patriotycznych i antykomunistycznych oraz historyczno – wojskowych.
W pierwszych dniach stanu wojennego brał czynny udział w zarządzonej w HKL ewakuacji sprzętu, dokumentacji oraz wyposażenia pomieszczeń zajmowanych przez „Trawers” z siedziby mieszczącej się przy ówczesnej ulicy Żeromskiego (obecnie Plac Wł. Reymonta). Od lata 1982 r. uczestniczył w zbiórkach harcerskich, odbywających się niejawnie, gdzie prowadzono m.in. wykłady z najnowszej historii Polski, w trakcie których rozmawiano o wydarzeniach przemilczanych przez oficjalną historiografię. Wielokrotnie brał udział w zrywaniu obwieszczeń WRON, plakatów propagandowych PZPR i akcjach plakatowych. Był zaangażowany w uruchomienie i pracę samochodowej radiostacji milicyjnej, na której prowadzono podsłuchy na częstotliwościach MSW.
31 sierpnia 1984 r., w czwartą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i w drugą rocznicę zbrodni lubińskiej, uczestniczył w Lubinie w manifestacji zorganizowanej przez opozycję, w trakcie której rzucił kamieniem w funkcjonariusza MO. Tego samego dnia został zatrzymany, 1 września 1984 r. tymczasowo aresztowany przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie i osadzony w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. 30 stycznia 1985 r. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał go na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Zakład Karny we Wrocławiu opuścił następnego dnia.