85. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r.

Dziś mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 17 września 1939 roku, kiedy Związek Sowiecki zdradziecko zaatakował Polskę, zadając cios w plecy walczącemu od 1 września z Niemcami narodowi polskiemu. W chwili, gdy polska armia zaczynała odzyskiwać inicjatywę na froncie niemieckim, wojska sowieckie wtargnęły na teren Polski na całej długości wschodniej granicy, zgodnie z tajnym porozumieniem zawartym między ZSRR a hitlerowskimi Niemcami 23 sierpnia 1939 roku.

16 września 1939 roku sztab generalny Wojska Polskiego ocenił, że kryzys na froncie z Niemcami zaczyna się stabilizować, a armia polska, pomimo ogromnych strat, stawiała coraz bardziej zacięty opór. Sowiecka interwencja była decydującym ciosem, który uniemożliwił dalszą obronę. Polska nie przewidziała zdradzieckiego ataku ze wschodu, licząc, że ZSRR zachowa neutralność.

Napaść Związku Sowieckiego doprowadziła do upadku polskiej obrony, a wojska niemieckie i sowieckie wkrótce spotykały się jako sojusznicy, dzieląc między siebie terytorium Rzeczypospolitej. W wyniku sowieckiej okupacji około miliona Polaków, Żydów, Białorusinów i Ukraińców zostało deportowanych w głąb ZSRR. W kwietniu 1940 roku doszło do jednej z największych zbrodni sowieckich na Polakach – wymordowania około 20 tysięcy polskich oficerów w Katyniu.

Te tragiczne wydarzenia przypominają o kosztach błędnych sojuszy i zaufania do wrogich mocarstw, które wspólnie przyczyniły się do zniszczenia Polski w 1939 roku.