44. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” i 42. rocznica Zbrodni Lubińskiej
Szczegółowy program obchodów 44. rocznicy powstania NSZZ Solidarność i 42. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Spotkamy się tradycyjnie przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82, by oddać hołd zamordowanym podczas pokojowej manifestacji z 31 sierpnia 1982 roku.
31 sierpnia to data szczególna dla mieszkańców Lubina i ludzi, którzy w swych sercach pielęgnują wartości patriotyczne i wolnościowe, jak również kultywują ideały „Solidarności”. W tym roku obchodzimy 44. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 42. rocznicę Zbrodni Lubińskiej.
-Te pamiętne dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, zarówno radosne, jak i tragiczne wydarzenie z 31 sierpnia, uczcijmy poprzez uczestnictwo we mszy świętej i uroczystościach przy Pomniku. W imieniu Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” zapraszam do wzięcia udziału w obchodach rocznicowych – zachęca Bartosz Budziak, przewodniczący.
W sobotę, 31 sierpnia, o godz. 13:00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar Zbrodni Lubińskiej. Godzinę później, około 14:00 spotykamy się przy Pomniku Pamięci Ofiar Lubina’82.
31 sierpnia 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. To historyczna data, która symbolizuje początek ruchu społecznego w Polsce, mającego na celu walkę o prawa pracowników oraz wolność od komunistycznego reżimu. Podpisanie Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej między komitetem strajkowym, a rządem PRL, dało początek „Solidarności”. „Solidarność” odegrała kluczową rolę w procesie demokratyzacji Polski i upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
31 sierpnia 1982 roku podczas pokojowej manifestacji w Lubinie związanej z drugą rocznicą Porozumień Sierpniowych, z rąk funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a wiele osób zostało rannych. Funkcjonariusze MO zaatakowali manifestujących przy użyciu broni palnej, środków chemicznych i pałek szturmowych. O ile odpowiedzialni za zbrodnię trzej funkcjonariusze MO zostali skazani przez wrocławski sąd w 2007r. – były z-ca komendanta miejskiego MO w Lubinie, były z-ca komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz były dowódca plutonu ZOMO, niestety do tej pory nie ustalono osób, które bezpośrednio strzelały do manifestujących w sierpniu 1982r.
W 2022r. Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób, usiłowania zabójstwa dwóch innych osób oraz spowodowania obrażeń ciała u co najmniej kilkunastu innych – uczestników demonstracji ulicznej 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie przez funkcjonariuszy MO i ZOMO, zacierania śladów przestępstwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych, co stanowi zbrodnie komunistyczne i jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, czyli w sprawie tzw. Zbrodni Lubińskiej.