Protest hutniczej Solidarności przeciwko kolejnemu podatkowi dla miedziowej spółki
Posted on 22 lipca 2024 by Wojciech Obremski in Aktualności // 0 Comments
Pismo Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność” ws. projektu ustawy o „Ochronie ludności i Obronie Cywilnej”. Pismo zostało przygotowane przez Regionalną Sekcję Hutniczo-Przetwórczą Miedzi NSZZ „Solidarność” z siedzibą w HM Głogów, zrzeszającą organizacje w hutach Głogów, Legnica, Cedynia.
SEKRETARIAT METALOWCÓW KRAJOWA SEKCJA HUTNICTWA Katowice, 22.07.2024
40-286 Katowice, ul. Floriana 7/127
tel. +48 601 91 91 66
e-mail: biuro@sekretariatmetalowcow.pl; solidmet@solidarnosc.org.pl
www.sekretariatmetalowcow.pl
Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Szanowny Panie Premierze,
Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko proponowanym w projekcie ustawy o „Ochronie ludności i Obronie Cywilnej” z dnia 13 czerwca 2024 r. niektórym zapisom, które wprowadzają nowy podatek obciążający spółki o strategicznym znaczeniu dla gospodarki w wysokości nie mniej niż 3% ich wydatków na inwestycje.
Naszym zdaniem, dodatkowe obciążenia doprowadzą do ograniczenia finansowania koniecznych inwestycji, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na kondycję firm i przyczyni się do degradacji tych zakładów. Przykładem jest KGHM „Polska Miedź S.A.”, który ustawą z dnia 2.03.2012 roku został obciążony tzw. podatkiem od niektórych kopalin. Jak wynika z opracowania MAP-u, jest to najdroższy na świecie podatek, który każdą tonę sprzedanej miedzi obciąża dodatkowo kwotą ponad 2,5 tys. USD przy średniej światowej wynoszącej do 1 tys. USD/t.
KGHM do tej pory zapłaciło ponad 24,5 mld zł tej daniny. W chwili, gdy firma planuje realizację koniecznych, pochłaniających znaczne nakłady finansowe inwestycji, stara się o tymczasowe zaniechanie poboru tego podatku lub wprowadzenie mechanizmu ulgi inwestycyjnej, otrzymuje propozycję kolejnej daniny, która rocznie obciąży ten zakład kwotą około 100 milionów złotych.
Wprowadzenie kolejnego podatku pozbawia firmę tak potrzebnych obecnie środków na inwestycje i stawia ją w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej, tym bardziej, że kolejne wymogi wprowadzane w nowych dyrektywach UE, m.in. środowiskowych i środowiska pracy, zmuszają ją do coraz większych wydatków.
Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność” zwraca się o odstąpienie od obciążania kolejnymi daninami firmę KGHM Polska Miedź S.A. oraz stworzenie jej takich warunków, które sprzyjają uczciwej konkurencji na rynku producentów.
Z poważaniem,
Zarząd Sekcji
Przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa
NSZZ „Solidarność”
Andrzej Karol
Do wiadomości:
- Pan Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych
- Pan Andrzej Domański, Minister Finansów
- Piotr Duda, przewodniczący Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność”