Nowoczesny Sprzęt dla Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy

Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy wzbogacił się o nowoczesny zestaw do cyfrowej tomosyntezy piersi Seno Pristina, plasując się w czołówce krajowych ośrodków onkologicznych. To wyjątkowy prezent z okazji 32. urodzin ośrodka, który od 1992 roku dba o zdrowie kobiet.

– Zestaw udało nam się zakupić dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź. Jest to najnowsza technologia w obrazowaniu chorób piersi. Czekaliśmy na niego od października ubiegłego roku, ponieważ trzeba było sprowadzić go z zagranicy, zainstalować, przeszkolić personel i uzyskać wszelkie zezwolenia – mówi Dorota Ferfecka, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy.

Ośrodek, który działa od 27 czerwca 1992 roku, zarejestrował do tej pory 101 229 pacjentów i udzielił 350 416 porad lekarskich. Przeprowadzono w nim 226 293 badań mammograficznych (w tym 82 082 w ramach Populacyjnego Programu Wcześniejszego Wykrywania Raka Piersi) oraz 173 795 badań USG. Wykryto 1663 nowotwory (w latach 1992–2023) i wydano 629 kart DiLO od 2015 roku.

Od marca 2024 roku funkcję dyrektora pełni Dorota Ferfecka, a zastępcą ds. medycznych jest Dorota Czudowska.

– Tomosynteza jest technologią uzupełniającą standardowe badanie mammograficzne. Pozwala na uzyskanie dokładniejszych obrazów, zatem ułatwia rozpoznawanie chorób piersi. Badanie standardowe obrazuje strukturę gruczołu piersiowego w sposób płaski, co utrudnia rozpoznanie zmian chorobowych. Tomosynteza eliminuje ten problem, wykonując zdjęcia warstwowe gruczołu piersiowego – wyjaśnia Elżbieta Soszyńska, specjalista radiolog.

Badanie tomosyntezy wygląda podobnie do standardowego badania mammograficznego, jednak jest krótsze i bardziej precyzyjne, ponieważ bada tylko tę część piersi, na której zauważono zmiany wymagające oceny.