Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „S” do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotni wieczór od Drogi Krzyżowej prowadzonej przez ks. Grzegorza Molewskiego, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.
„Modlimy się o dobrych pasterzy”
Główna część pielgrzymki odbyła się w niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Prymas Polski Abp Wojciech Polak. W homilii mówił do zebranych pielgrzymów, nawiązując do obchodzonej dziś Czwartej Niedzieli Wielkanocnej, nazywanej Niedzielą Dobrego Pasterza:
– Przybywamy tu, by modlić się o dobrych pasterzy, także w miejscach pracy. (…) Praca jest dobrem dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Bo przecież sensem życia nie jest tylko praca.
Prymas podziękował także za zaproszenie do udziału w pielgrzymce.
„Staramy się być wierni naszym chrześcijańskim fundamentom”
Przed Mszą Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odczytał list od Piotra Dudy do uczestników pielgrzymki.
„Jako Solidarność staramy się być wierni naszym chrześcijańskim fundamentom oraz katolickiej nauce społecznej Kościoła. To ona stawia człowieka w centrum. Nasz duchowy przywódca św. Jan Paweł II mówił: „Człowiek dlatego ma czynić sobie ziemię poddaną, ma nad nią panować, ponieważ jako «obraz Boga» jest osobą, czyli bytem podmiotowym uzdolnionym do planowego i celowego działania, zdolnym do stanowienia o sobie i zmierzającym do spełnienia siebie”. Dziś te wartości, o których uczył Ojciec Święty, wystawiane są na próbę. Unia Europejska pod pozorem dbania o klimat próbuje narzucić nam rozwiązania, które zagrażają nie tylko miejscom pracy, ale również naszemu prawu do własności, naszemu bezpieczeństwu, naszej niezależności i naszemu człowieczeństwu”
– napisał Przewodniczący.
Przekonywał, że zadaniem związków zawodowych jest obrona praw pracowników, ale także ich godności, by czuli się ważną częścią całego systemu gospodarczego kraju. Że społeczeństwo buduje tylko taka praca, która sprzyja ulepszaniu siebie. Mówił także o międzyludzkiej solidarności.
– Solidarność to obecność, to bycie razem szczególnie wtedy, kiedy jest trudno. Solidarność to jest być przy drugim (…). Solidarność to wspólne przeżywane troski
– zaznaczył, odwołując się do słów Jana Pawła II: „Solidarność to jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu”.
„Święty Jan Paweł II nauczał nas także, że „wolność człowieka nie jest tylko immanentnym elementem jego godności, nieporównywalnej z niczym w galerii stworzeń ziemskich, ale sytuuje go wyłącznie w pobliżu transcendentnego wymiaru samego Boga, ostatecznego źródła wolności”. O tę wolność w różnych aspektach NSZZ „Solidarność” walczył w przeszłości, ale walka ta nie została zakończona. Dziś znów musimy przeciwstawić się próbie ograniczania jej i narzucania nam nowej religii – religii klimatycznej”
– dodał Piotr Duda, pisząc o demonstracji, jaką NSZZ „Solidarność” i NSZZ RI „Solidarność organizują 10 maja w Warszawie.
Przewodniczący przypomniał także, że Solidarność obchodzi obecny rok jako Rok Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i że niezmiennie dba o dziedzictwo swojego Patrona.
„Tegoroczne hasło pielgrzymki: „Z Maryją we wspólnocie Kościoła!” oddaje ducha wspólnoty i jednocześnie chrześcijańskie wartości, według których także Solidarność stara się podążać. Módlmy się dzisiaj razem za pośrednictwem Maryi i bł. ks. Jerzego Popiełuszki o taki porządek społeczny, w którym istota człowieczeństwa i wolność obywateli będą szanowane, w którym prawa pracodawców i pracowników będą tak samo respektowane. Módlmy się o państwo, w którym każdy z nas będzie czuł się wolny i ważny, a także za Kościół święty, aby wciąż stał na straży naszych fundamentalnych wartości”
– zakończył Piotr Duda.
Przed pomnikiem Patrona Solidarności
Po Mszy uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam Maciej Kłosiński w krótkim przemówieniu podsumował działania Zwiazku w ciągu ostatnich miesięcy, a także omówił powody, dla których Solidarność podstanowiła zorganizować 10 maja protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Mówił także o dziedzictwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci, jaka przypada w tym roku.
Kilka słów do zebranych skierował także kustosz Sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC.
– Nasze działanie może zakończyć się sukcesem dzięki modlitwie. Działania Solidarności zawsze były połączone z Kościołem, osadzone na mocnym fundamencie, na skale wiary. O tym nigdy nie zapominajmy
– powiedział.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przewodniczący Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ „Solidarność’ Artur Skieresz podziękował uczestnikom pielgrzymki za obecność i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia za ciężką pracę.
- Autor: Barbara Michałowska
- Źródło: tysol.pl
- Fot: Tysol