Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca. Jest poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej  Ci bohaterowie, zwani również żołnierzami wyklętymi, walczyli o prawo do samostanowienia, urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego oraz przeciwstawiali się sowieckiej agresji.

Historia tego święta sięga roku 2001, kiedy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. To była pierwsza tego rodzaju inicjatywa uhonorowania żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta, a w 2011 roku Sejm RP formalnie ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” .

Warto pamiętać o tych bohaterach, którzy oddali życie za walkę o wolność i niepodległość Polski. Ich odwaga i poświęcenie stanowią ważną część historii naszego kraju.