O tym, jak będą wyglądać obchody przypadającej w tym roku, 19 października, 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki opowiedzieli podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich m.in. kard. Kazimierz Nycz, ks. Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Marek Popiełuszko, bratanek ks. Popiełuszki oraz prezes fundacji “Dobro”.
W słowie wprowadzenia kard. Nycz podkreślił, że społeczny komitet powstał, aby “uczcić i wydobyć przesłanie duchowe z pięknego życia ks. Jerzego Popiełuszki”. – Trzeba ciągle wracać do podstawowych wymiarów życia błogosławionego księdza Popiełuszki i właściwie stawiać akcenty na przesłaniu, które pozostawił. Nie chodzi o to, aby te akcenty uwspółcześniały jego osobę, ale jego przesłanie, by było aktualne na nasze czasy – zaapelował metropolita warszawski.
– Trzeba pokazać aktualność tej postaci współczesnemu pokoleniu. Jako człowiek i ksiądz pokazywał piękno wiary katolickiej oraz wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. I zawsze powtarzał, że jest to propozycja, którą Chrystus przez Kościół daje człowiekowi i światu, ale z tym dopowiedzeniem: “jeśli chcesz”. Nie mamy chyba wątpliwości, co do tego, że współczesnemu człowiekowi i współczesnemu światu brakuje systemu wartości, norm moralnych, które wskazują człowiekowi drogę – mówił kard. Nycz. – Te rzeczy są ważne i będą aktualne – dodał.
W skład komitetu weszli członkowie rodziny księdza Popiełuszki, historycy, pracownicy instytucji kultury, artyści, członkowie NSZZ Solidarność, przedstawiciele świata edukacji i młodzieży. Wśród szesnastu członków komitetu są m.in.: Marek Popiełuszko, prezes fundacji rodziny Popiełuszków „Dobro”, prof. Paweł Skibiński, historyk, specjalista w dziedzinie historii najnowszej Kościoła, Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.
Inauguracja obchodów
Już w środę 28 lutego, w rocznicę odprawienia przez ks. Jerzego Popiełuszkę pierwszej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu rozpocznie się modlitwa o wewnętrzną i społeczną przemianę. Przez 37 tygodni – tyle ile lat żył ks. Jerzy Popiełuszko – codziennie, aż do listopada, kiedy przypada rocznica jego pogrzebu, o godz. 21:00 przy grobie męczennika będzie odmawiana specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści. Do włączenia się w tę modlitwę zaproszone są wszystkie parafie, wspólnoty religijne oraz indywidualni wierni z Polski i z zagranicy
– Chcemy zrobić wszystko, co możemy, żeby historia księdza Jerzego Popiełuszki była usłyszana pełnym głosem w każdym domu i każdym miejscu – powiedział Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który zaprezentował również specjalne logo rocznicowe, które łączy wszystkie planowane inicjatywy.
Inicjatywy w Polsce i za granicą
Na stronie internetowej https://40rocznica.popieluszko.net.pl/ można znaleźć informacje o wydarzeniach rocznicowych, które będą organizowane w Polsce i za granicą, przy zaangażowaniu licznych instytucji naukowych, kulturalnych, edukacyjnych i samorządowych. W tym miejscu jest również dostępna do pobrania treść modlitwy, która będzie odmawiana przez 37 tygodni przy grobie błogosławionego księdza Popiełuszki oraz fragmenty jego nauczania z pytaniami do osobistej refleksji.
Inicjatywy związane z obchodami 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki odbędą się nie tylko w Warszawie, gdzie posługiwał, ale również w miejscach, gdzie się wychowywał – to przede wszystkim wieś Okopy oraz Suchowola i Białystok, gdzie 7 i 8 września odbędą się wydarzenia związane z przypadającą wtedy rocznicą urodzin kapłana – o czym poinformował w czasie konferencji Marek Popiełuszko, bratanek ks. Popiełuszki oraz prezes fundacji “Dobro”.
Nieco wcześniej, w czerwcu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta zostanie specjalna wystawa, na którą złożą się mało znane materiały związane z życiem ks. Jerzego Popiełuszki. – Wystawa pokaże życie i otoczenie, w którym żył ks. Popiełuszko. Pokażemy dokumenty, fotografie, ale też najwybitniejsze dzieła sztuki z tego okresu – mówił Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Ponadto, Polskie Radio na podstawie archiwalnych nagrań stworzyło podcast “Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapłan”, w którym można usłyszeć również życzenia składane ks. Popiełuszce przez jego rodziców.