Prezydent łamie porozumienie. Związkowcy grożą sporem zbiorowym
„Komisja Międzyzakładowa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy żąda realizacji zobowiązań, które przyjął Pan na siebie na mocy pkt. 1, ppkt. c.II porozumień z dnia 3 marca 2023 r. zawartych pomiędzy Komisją Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Domem Pomocy Społecznej oraz Prezydentem Miasta Legnicy Tadeuszem Krzakowskim i Skarbnikiem Miasta Grażyną Nikodem tj. wprowadzenia podwyżek płacy zasadniczej dla pracowników MOPS i DPS od 1 stycznia 2024 roku w wysokości 4% minimalnego wynagrodzenia na dzień 31 grudnia 2023 roku ponad kwoty planowanych podwyżek dla pracowników samorządowych w Legnicy.”
Zgodnie z informacją uzyskaną od dyrektora MOPS i dyrektora DPS, w 2024 roku podwyżki dla pracowników tych instytucji wyniosą 2% plus 4% minimalnego wynagrodzenia na dzień 31 grudnia 2023 roku.
Powyższe sugerować by mogło, że kwota planowanych podwyżek dla pracowników samorządowych w Legnicy wynosi jedynie 2%. W zarządzeniu Prezydenta Miasta Legnicy z dnia 15 listopada 2023 r. w sprawie projektu uchwały budżetowej miasta Legnicy na rok 2024 (nr 656/PM/2023), zaplanowano natomiast wzrost środków na wynagrodzenia dla pracowników samorządowych na znacznie wyższym poziomie – m.in. dla pracowników Urzędu Miasta na poziomie 11,81 %, co stanowi wzrost o ponad 3,6 miliona zł w stosunku do roku 2023 (dział 750, rozdział 75023). Oznacza to, że podwyżki dla pracowników samorządowych są w rzeczywistości wyższe niż 2%, biorąc pod uwagę że podwyżki, które przyznał Pan dodatkowo pod sam koniec 2023 roku wywierają wpływ przede wszystkim na budżet miasta na 2024 rok.
W trakcie negocjacji prowadzonych niemal rok temu w ramach sporu zbiorowego ustalono, że w 2024 roku wszyscy pracownicy samorządowi w Legnicy otrzymają podwyżkę w takiej samej wysokości. Natomiast istotą zawartego porozumienia było zagwarantowanie dodatkowych podwyżek dla pracowników MOPS i DPS ze względu na ich krytyczną sytuację płacową, będącą wynikiem wieloletnich zaniedbań. Sztuczne zaniżenie podstawy do obliczenia podwyżek dla naszych pracowników świadczy o Pana złej woli, a przede wszystkim jest niezgodne z ideą zawartego porozumienia, które zakończyło tygodniowy strajk we wszystkich placówkach pomocy społecznej w Legnicy. Pracownicy MOPS i DPS czują się więc przez Pana oszukani.
W związku z powyższym żądamy rzetelnego przeliczenia wysokości podwyżek dla pracowników MOPS i DPS zgodnie z zapisami porozumieniem i przekazania brakujących środków na podwyżki w 2024 roku. Informujemy, że w przypadku niespełnienia żądań ponownie zostaną wszczęte spory zbiorowe, z konsekwencjami wynikającymi z ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.”