Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W murach byłego więzienia na ulicy Rakowieckiej w Warszawie już jak co roku odbyły się obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W tym miejscu nasiąkniętym niesprawiedliwością, złem i krwią ofiar komunistycznego reżimu zaproszeni goście, w tym delegacja NSZZ “Solidarność” w przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, mogli wspomnieć i uczcić pamięć niezłomnych bohaterów, którzy za sprzeciw wobec komunistów nie raz płacili najwyższą cenę.
Więzienie przy ulicy Rakowieckiej to miejsce szczególne dla najnowszej historii Polski. Przez długi czas okryte kurtyną milczenia, miało być zapomniane w świadomości Polaków. Katownia komunistycznych zbrodniarzy miała naturalnie osunąć się na margines historii, by społeczeństwo nie łączyło tragicznych śmierci polskich patriotów z działalnością służb PRL, którym dziś nowy rząd planuje przywrócić rażąco wysokie emerytury za swoje “zasługi” wobec Polski Ludowej.
Delegacja NSZZ „Solidarność”
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu i stanu wojennego złożyli m. in. przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: przewodniczący Piotr Duda oraz jego zastępcy: Grzegorz Adamowicz, Maciej Kłosiński i Jerzy Jaworski.
Wieniec złożyli też redaktorzy naczelni „Tygodnika Solidarność” oraz portalu Tysol.pl, Michał Ossowski i Cezary Krysztopa.
Region Zagłębie Miedziowe reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego Jan Tabor oraz Jan Gaca.
Podczas uroczystości na terenie Muzeum i przy ul. Rakowieckiej odbyła się rekonstrukcja historyczna odtwarzająca realia stanu wojennego pt. „Grudzień ‘81”. Postawiono zapory, koksowniki, na placu ustawiono milicyjne “suki” i wozy opancerzone. Rekonstruktorzy przebrani w mundury Ludowego Wojska Polskiego i Milicji pozwolili poczuć „klimat” grudnia 1981.