Minister Maląg: Przedstawimy projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, wypadającego 21 listopada. Wzięli w nim udział minister Marlena Maląg, wiceminister Stanisław Szwed oraz zaproszeni goście – reprezentanci wydziałów pomocy społecznej, samorządowi pracownicy socjalni, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, a także członkowie Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny.
Minister Maląg podczas spotkania wskazywała, że ostatnie lata były trudne z powodu wyzwań związanych z pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie. „Musieliśmy zdać egzamin z funkcjonowania państwa, z pomocy drugiemu człowiekowi” – mówiła.
Zaznaczyła, że w czasie pandemii ważna była ochrona miejsc pracy i to zadanie zostało zrealizowane. Podkreśliła, że obecnie Polska znajduje się w czołówce państw UE z najniższym bezrobociem.
Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że w czasie pandemii ważna była też szerokorozumiana pomoc społeczna. „Przez restrykcje, które zostały wprowadzone ludzie zostali w domach, była potrzebna pomoc i organizacja tej pomocy. Państwo zawsze byliście na pierwszej linii frontu” – powiedziała Maląg, zwracając się do pracowników socjalnych.
Poinformowała, że w Polsce pracuje ponad 150 tys. pracowników pomocy społecznej.
„Będziemy wychodzili z projektem”
Szefowa resortu przekazała, że gotowe są systemowe i kompleksowe zmiany w systemie pomocy społecznej. Zapowiedziała złożenie projektu ustawy, który dotyczy wsparcia finansowego osób pracujących w zawodach pomocowych.
„Będziemy wychodzili z projektem ustawy o zawodach pomocowych. Ten projekt ustawy jest już gotowy” – powiedziała.
Jak dodała, regulacja jest efektem podjętych zobowiązań z NSZZ Solidarność. Minister przypomniała o podpisanym w czerwcu tego roku porozumieniu rządu z Solidarnością. W porozumieniu tym zapisano m.in., że Domy Pomocy Społecznej zostaną dofinansowane w 2023 r. kwotą w wysokości 300 mln zł, przeznaczoną na wypłaty dodatków do wynagrodzenia dla pracowników tych instytucji.
„Wtedy były rozmowy, które zakończyły się podpisaniem porozumienia między premierem (Mateuszem Morawieckim) a szefem Solidarności panem przewodniczącym Piotrem Dudą o tym, że będą wypłacane dodatki jednorazowe, ale że będziemy pracowali nad rozwiązaniem, które przyniesie systemowe, kompleksowe zmiany w zakresie pomocy społecznej” – powiedziała Maląg.
„Tę ustawę o pracownikach pomocy społecznej jeszcze ten rząd chce przedstawić, aby ona trafiła do parlamentu. Będziemy starali się ją tak pilotować, aby docelowo ta ustawa została przyjęta i żeby została wdrożona w życie, żebyśmy wykonali to, do czego się zobowiązaliśmy. W tym roku mieliśmy to wsparcie jednorazowe, a to systemowe, kompleksowe jest przedstawione w tej ustawie” – powiedziała Maląg.