Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy z Regionu

W auli Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyła się podniosła uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności  zasłużonym działaczom niepodległościowym. Otrzymali je także działacze Regionu Zagłębie Miedziowe. 

W imieniu odznaczonych głos zabrał pan Roman Adam Gorzkowski, który dziękował za odznaczenie, ale jednocześnie zadeklarował, że jest to również duże zobowiązanie.

– Wydawało nam się, że po roku 89 już nie będzie dużych problemów z realizacją bliskim wam wartości. Niestety, dzisiejsza młodzież gdzieś odpłynęła, obrała swoje ścieżki. Patriotyzm, niepodległość, demokracja są niemodne. Są różnie definiowane. Zainteresowanie historią i jej znajomość są znikome. Dlatego powinniśmy wrócić do definicji i nie wstydzić się pielęgnowania tradycji, wartości konserwatywnymi i prawicowymi. Dlatego mam nadzieję, że młodymi ludźmi wstrząsną skutki zmian, jakie wokół nas się dzieją.

Roman Adam Gorzkowski – Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 393/2023

Roman Adam Gorzkowski urodzony w 1954 roku w Legnicy. Zaangażował się w działalność antykomunistyczną w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX w. W latach 1976-1977 był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa z powodu „propagowania wrogich poglądów i działalności przeciwko linii politycznej partii”.

W listopadzie 1980 r. został członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Złotoryi, zasiadał m. in. w Okręgowej Komisji „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania oraz uczestniczył w zebraniach Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w tym mieście. W czerwcu oraz październiku 1981 r. pełnił mandat delegata na Walny Zjazd Delegatów Województwa Legnickiego. W latach 1980-1981 zajmował się kolportażem prasy i wydawnictw bezdebitowych.

Z uwagi na swoje zaangażowanie w działalność związkową – 5 listopada 1982 r. został powołany na ćwiczenia w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu, gdzie przebywał do 2 lutego 1983 r. Szkolenie rezerwistów w tej jednostce nie miało nic wspólnego z umacnianiem obronności kraju ani z podnoszeniem żołnierskich umiejętności, a służyło jedynie walce przeciw antykomunistycznej opozycji, będąc dotkliwą represją polityczną wobec powołanych na ćwiczenia.

Jacek Mariusz Wilczak – Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 222/2023 (nieobecny na wręczeniu, odbierze Krzyż w późniejszym terminie w Warszawie gdzie obecnie mieszka)

Jacek Mariusz Wilczak urodził się w 1972 roku w Gubinie. Prowadził działalność antykomunistyczną w latach 1988-1989. Od marca 1988 r. aktywnie uczestniczył w kolportażu książek i czasopism drugiego obiegu, a także ulotek oraz innych druków (m.in. kartek świątecznych, znaczków pocztowych podziemnych, cegiełek na „Solidarność”), wydawanych przez konspiracyjne struktury „Solidarności” w Zagłębiu Miedziowym albo przywożonych przez kolporterów spoza województwa legnickiego.

W latach 1988-1989 w Głogowie był zaangażowany w Ruchu Młodzieży Niezależnej (RMN), z którym współtworzył w tym mieście Wolny Ruch Ekologiczny (współpracując z podziemną „Solidarnością” oraz wrocławskimi działaczami Ruchu „Wolność i Pokój”). W ramach tych struktur organizował w Głogowie nielegalne marsze ekologiczne, jak również pomagał w gromadzeniu informacji o ukrywanych przez władze skutkach skażenia środowiska naturalnego, które powodował miejscowy przemysł wydobywczy.

Od lutego do maja 1989 r. współorganizował happeningi Pomarańczowej Alternatywy („Pierwszy Dzień Wiosny”, „Dzień Kosmonauty”, „Pogrzeb Komuny”). Od lutego do czerwca 1989 r. pełnił funkcję redaktora i kolportera pisma „Extrema”, sygnowanego przez RMN w Głogowie.

Uczestniczył wielokrotnie w akcjach wykonywania napisów i rysunków o treści antykomunistycznej, a także przeciwko obecności żołnierzy sowieckich w Polsce. 

Zygmunt Wolski – Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 222/2023

Zygmunt Wolski urodził się w 1951 roku w Michałowie. Jako pracownik Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie, był od września 1980 r. członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, pełniąc funkcję przewodniczącego koła związku na wydziale remontowym. Od grudnia 1980 r. należał do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

W 1982 r. na terenie swojego zakładu pracy kolportował ulotki o treści antypaństwowej. W ramach represji został objęty kontrolą operacyjną oraz internowany 8 listopada 1982 r. w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu, gdzie przebywał do 2 lutego 1983 r. Szkolenie rezerwistów w tej jednostce nie miało nic wspólnego z umacnianiem obronności kraju ani z podnoszeniem żołnierskich umiejętności, a służyło jedynie walce przeciw antykomunistycznej opozycji, będąc dotkliwą represją polityczną wobec powołanych na ćwiczenia.

Roman Mirosław Wróblewski – Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 173/2023

Roman Mirosław Wróblewski urodził się w 1966 roku w Jaworze. Od 1986 r. jako uczeń szkoły średniej, następnie również jako student zajmował się kolportażem m.in. ulotek, znaczków oraz innych wydawnictw podziemnych, działając w ramach struktur nielegalnej „Solidarności”.

Organizował także zbiórki funduszy na rzecz „Solidarności” oraz brał udział w licznych akcjach manifestacyjnych. Jego działalność opozycyjna trwała do 1989 r.

IPN, fot: Janusz Wolniak Solidarność Dolny Śląsk