Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Miesiąc październik od 1991 roku obchodzony jest jako miesiąc kampanii na rzecz profilaktyki raka piersi. Inicjatywa, jak i logo – różowa wstążeczka – należy do kobiet Stanów Zjednoczonych, które założyły Narodową Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. W czerwcu 1994 r. w walkę z tym rakiem włączyła się Europa. W Mediolanie powstała Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA. Już w listopadzie tego roku, w Legnicy przy Ośrodku Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności, założyłyśmy pierwszą w Polsce organizację Koalicji EUROPA DONNA. Zaczęłyśmy się szkolić w Polsce i za granicą. Zdobywana w kolejnych latach wiedza, doświadczenie i zapał zaowocowały powstaniem podobnych organizacji w wielu innych miastach Polski.

W 1999 r. zostało utworzone Polskie Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA z siedzibą w Legnicy. Mnie wybrano na prezesa. Utworzenie Polskiego Forum było warunkiem pełnoprawnego członkostwa Polski w Europejskiej Koalicji EUROPA DONNA.

Z 10 celów Koalicji ED – za najważniejsze i możliwe do osiągnięcia własnymi siłami uznałyśmy:

– szerzenie wiedzy o zagrożeniu, profilaktyce i leczeniu raka piersi,

– promocję profilaktycznych badań mammograficznych,

– lobbowanie i współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i europejskimi o dostęp wszystkich kobiet do najnowocześniejszych metod diagnozy i leczenia raka piersi,

– współpracę z mediami.

Rak piersi bowiem od ponad 30 lat jest najczęstszym nowotworem u kobiet i niestety z roku na rok zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. W 2020 roku w Polsce na raka piersi zachorowało 24 644 kobiet, 8 805 kobiet zmarło (ostatnie dane WHO Europe region).

Badania naukowe nad czynnikami ryzyka raka piersi wykazują, że poprzez zmianę stylu życia zachorowalność można zmniejszyć przynajmniej o 40%! Jakie to czynniki? Nadwaga, brak aktywności fizycznej, alkohol, czynniki genetyczne, antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza, nierodzenie dzieci i niekarmienie piersią, pierwszy poród po 35. roku życia.

O tym właśnie mówimy na wykładach i prelekcjach, także za pośrednictwem mediów. O tym informujemy w wydawanych materiałach oświatowych, posterach, plakatach. Staramy się dotrzeć do społeczeństwa organizując pikniki onkologiczne, marsze ku zdrowiu, maratony taneczne, zajęcia sportowe, bale i koncerty, dni otwarte na badania mammograficzne.

6 października ulicami Legnicy, po raz XXV, przejdzie nasz Marsz ku Zdrowiu.

W tym roku mamy bardzo ważną i bardzo dobrą informację dla kobiet w Polsce.

To informacja o decyzji Rządu  RP o poszerzeniu wieku kobiet uprawniającego do bezpłatnego profilaktycznego badania mammograficznego bez skierowania.

Obecnie dostęp do takich badań mają panie w wieku 50-69 lat.

Od dawna, jako EUROPA DONNA, o to zabiegałyśmy. W ubiegłym roku, na Zjeździe Delegatów Polskiego Forum ED w Legnicy, podjęłyśmy uchwałę, by ten postulat przedstawić Rządowi RP, Ministrowi Zdrowia, Prezesowi NFZ oraz Przewodniczącemu Krajowej Rady do Spraw Onkologii. Z racji pełnienia mandatu Senatora RP mnie powierzono realizację tego zadania. Listy, spotkania, rozmowy, w tym z Premierem Mateuszem Morawieckim, dały efekt!

Od listopada b.r. profilaktyczne badania mammograficzne bez skierowania będą mogły wykonać kobiety od 45 do 74 roku życia.

To nasz wielki sukces i satysfakcja, że nasza praca, nasz apel i przedstawione w nim argumenty zostały uwzględnione w polityce zdrowotnej polskiego Rządu. Dziękujemy.

Profilaktyczne badanie mammograficzne – wykonywane regularnie co 2 lata – pozwala na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium zaawansowania. To warunek nieokaleczającego i skutecznego leczenia!

Dorota Czudowska lekarz onkolog, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy, senator RP, członek NSZZ Solidarność.