Rodzice nie będą sami decydować. Sejm odrzucił projekt obywatelski
Kolejny projekt obywatelski został dzisiaj odrzucony w Sejmie. Posłowie odrzucili projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Oznacza to, że rodzice nie będą mogli sami zadecydować, w jakim wieku posłać swoje dziecko do szkoły.
Projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zakładał powrót do zasady, że to rodzice decydują o wieku rozpoczynania przez dziecko nauki oraz likwidację obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków. Podpisało sie pod nim ok. 300 tys. obywateli. O odrzucenie dokumentu wnioskowała PO. „Za” głosowało 233 posłów, 192 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.
To kolejna propozycja obywatelska odrzucona przez Sejm. W 2011 r. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który także zakładał m.in. odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Projekt ten Sejm odrzucił we wrześniu ubiegłego roku.
W przypadku projektów obywatelskich posłowie zazwyczaj biją jednak rekordy powolnego tempa prac. Większość z nich szybko trafia do pierwszego czytania, bo tak nakazuje ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Potem prace zazwyczaj stają w miejscu. Toteż coraz mniej komitetów porywa się na zbieranie podpisów i zgłaszanie projektów obywatelskich do Sejmu. W 2012 roku zarejestrowało się tylko siedem komitetów, w 2010 roku 11, a rok później – 12. Z wyliczeń łódzkiego Instytutu Spraw Obywatelskich wynika, że do końca 2011 roku na 105 komitetów zgłoszonych do marszałka Sejmu przypadło jedynie osiem uchwalonych obywatelskich projektów.
– To kolejny przykład arogancji władzy, która wie lepiej, nie słucha swoich obywateli – mówi Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” i dodaje – Zbliżają się wybory i trzeba polityków rozliczać z tych decyzji.
„Solidarność” rozlicza posłów z ich aktywności w Sejmie i Senacie. Na stronie www.sprawdzampolityka.pl można prześledzić aktywność posłów i senatorów w poszczególnych głosowaniach. Dzięki temu wyborcy będą mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące kandydatów ze swoich okręgów wyborczych. Wkrótce również wyniki tego głosowania pojawią się na stronie.
hd KK NSZZ „S”