Dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dzień 28 kwietnia to bardzo ważna data dla wszystkich osób związanych z procesami pracy. W tym dniu w sposób szczególny myślimy zarówno o pracownikach, którzy w wyniku pracy stracili życie czy zdrowie, jak i o coraz skuteczniejszych sposobach zapewniania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.
 
MOP uznał oficjalnie ten dzień w 2001 r., a w 2003 r. proklamował go pod nazwą: Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (World Day for Safety and Health at Work, w skrócie: SafeDay).
 
Ochrona człowieka w procesie pracy
Organizacja ta wspiera obchody Dnia na zasadzie trójstronnej współpracy przedstawicieli organów władzy, pracodawców i pracowników, przy udziale wielu instytucji i organizacji. W związku z Dniem organizowane są kampanie upowszechniające wiedzę o zasadach ochrony człowieka w procesie pracy, o nowych zagrożeniach zawodowych, w tym pracowników migrujących lub tymczasowych, o potrzebie usprawnienia zbierania, analizowania i wykorzystania wiarygodnych danych bhp w celu m.in. opracowywania skutecznych programów prewencyjnych.
 
Dzień 28 kwietnia pod nazwą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych (International Commemoration Day (ICD) for Dead and Injured Workers) lub – coraz częściej – Dzień Pamięci o Pracownikach (Workers’ Memorial Day – WMD) jest obchodzony od 1989 r. także przez organizacje związków zawodowych w wielu krajach. Obchody są organizowane przez związkowców na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, a międzynarodowym koordynatorem działań jest Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC).
 
Pamięć o ofiarach wypadków przy pracy
Obchody Dnia są poświęcone pamięci pracowników, którzy ulegli wypadkom w pracy, zapadli na choroby zawodowe albo zginęli podczas wykonywania swych zadań w pracy. Są one także okazją do upowszechniania problematyki bhp, form i sposobów unikania zagrożeń i ochrony pracowników w procesie pracy. Obchody mają zróżnicowane formy: sympozja, wykłady, przeglądy filmów bhp, kampanie informacyjno-edukacyjne, spotkania ze specjalistami bhp, naukowcami i praktykami, seminaria, szerokie akcje obejmujące różne przedsiębiorstwa, w tym także demonstracje i pochody. Akcje edukacyjne mają na celu upowszechnianie wśród członków społeczeństwa zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy oraz podnoszenie społecznej świadomości na temat nowych zagrożeń zawodowych i sposobów ich unikania. Organizowane są także uroczystości umożliwiające wspominanie utraconych w pracy kolegów. W wielu krajach głównym elementem obchodów są uroczyste posiedzenia w krajowych instytucjach rządowych, którym towarzyszą wystawy i konferencje z przedstawicielami różnych środowisk, w tym – związków zawodowych.
 
Na podstawie: Barbara Szczepanowska, Dorota Pięta – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB)
 
Tysol.pl