Protokoły rozbieżności w MOPS i DPS podpisane

Przeprowadzone mediacje z udziałem mediatora wskazanego z listy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie doprowadziły do zawarcia porozumienia, zostały spisane protokóły rozbieżności, które kończą postępowanie mediacyjne w ramach sporów zbiorowych w MOPS i DPS.

Dyrektorzy MOPS i DPS oświadczyli, że sytuacja nie uległa zmianie. Z uwagi na brak środków w budżecie zarówno w roku bieżącym, jak i w projekcie budżetu na 2023 rok nie mogą spełnić postulatów płacowych.

Prezydent w żaden sposób nie odniósł się do ustaleń z poprzedniego spotkania mediacyjnego, na którym strona związkowa wyraziła wolę rozmowy na temat wprowadzenia jednorazowej wypłaty w miesiącu grudniu, w zamian za odstąpienie od żądania wprowadzenia podwyżek w 2022 r. Na dzisiejszym spotkaniu nie pojawił się Leszek Śliwak Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, który jako przedstawiciel prezydenta był obecny na poprzednim spotkaniu mediacyjnym dnia 08.11.2022 r.

Zastąpienie wyrównania za 2022 rok jednorazowym dodatkiem było ze strony związkowej znacznym ustępstwem. Mimo to prezydent nie przedstawił żadnej propozycji rozwiązania sporu, nadal lekceważąc postulaty płacowe pracowników MOPS i DPS. W związku z takim stanowiskiem władz miasta strona związkowa podtrzymuje swoje żądania przedstawione w pismach z dnia 8 czerwca 2022 r. tj.:

  • podwyższenie od dnia 1 stycznia 2022 roku indywidualnych wynagrodzeń wszystkich pracowników MOPS i DPS o 1200 zł brutto płacy zasadniczej za pracę  w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • podwyższenie od dnia 1 stycznia 2023 roku indywidualnych wynagrodzeń wszystkich pracowników MOPS i DPS o 400 zł  brutto płacy zasadniczej za pracę w pełnym wymiarze czasu.

Jednocześnie strona związkowa oświadcza, że kolejnym etapem sporów zbiorowych jest ogłoszenie referendum strajkowego. Wkrótce zostaną przedstawione pracownikom szczegółowe informacje w tej sprawie.