Opinia prawna na temat pobieranie składek
I Przedmiot opinii:
Czy pracodawca może odmówić pobierania składki związkowej przy zajęciu komorniczym pracownika?
II Podstawa prawna:
- Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. Nr 24, poz. 141) tekst jednolity z dnia 8 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 108) ze zm.
- Ustawa o związkach zawodowych Ustawa o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. Nr 55, poz. 234), tekst jednolity z dnia 22 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1881) ze zm.
III Stan prawny:
Przepisy Kodeksu Pracy przewidują, że bez zgody pracownika, z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, można potrącić tylko następujące należności:
- a) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- b) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- c) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- d) kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej pracowników.
Inne należności mogą być potrącane tylko za zgodą pracownika (art. 87 § 1 i § 7, art. 91 Kodeksu pracy).
Jednym z elementów przynależności związkowej pracownika jest dobrowolna zgoda na opłacanie na rzecz związku składki, którą pracodawca potrąca się z wynagrodzenia za pracę. W art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych ustawodawca nakazuje pracodawcom potrącanie z wynagrodzenia pracowników związkowców składki na rzecz związku. Pracodawca ma taki obowiązek, jeżeli pojawią się dwie przesłanki:
- a) pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i
- b) pisemna zgoda pracownika (art. 331ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych).
W przepisach art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych nie ma zakazu potrącania składki związkowej w przypadku zajęcia komorniczego.
IV Wnioski
Podstawowym przepisem regulującym obowiązek pobierania z wynagrodzenia za pracę składki związkowej są zapisy art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Przepis ten jednoznacznie nakazuje pracodawcy pobieranie z wynagrodzenia za pracę składki związkowej.
Jednocześnie przepis ten nie zwalnia pracodawcy z tego obowiązku w przypadku zajęcia komorniczego.
Skoro tak to pracodawca jeżeli jest taka wola pracownika ma obowiązek potrącania składki związkowej To jedynie pracownik decyduje czy składka ma być potrącana z tego co pozostanie po odliczeniu kwot zajęcia komorniczego czy też ma nie być potrącana. Na marginesie wskazać należy, że uchylanie się przez pracodawcę od poboru i przekazywania składek na rachunek bankowy wskazany przez organizację związkową stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności (art. 35 ust. 1 pkt 4 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych).
Piotr J. Jóźwiak radca prawny