Czyczerski pisze do premiera Morawieckiego

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” podjęła stanowisko w sprawie  wpływu podatku od niektórych kopalin na sytuację KGHM Polska Miedź S.A., które wysłała do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.  Poniżej publikujemy pełny tekst stanowiska.

STANOWISKO w sprawie wpływu podatku od niektórych kopalin na sytuację KGHM Polska Miedź S.A.

Opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra wprowadzono w Polsce ustawą z dnia 2 marca 2012r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin, której przepisy zaczęły obowiązywać 18 kwietnia 2012 roku.

W przypadku KGHM wyniki finansowe jednoznacznie dowodzą, że funkcjonowanie podatku ma bardzo negatywny wpływ na:
1. Drastyczny wzrost kosztów działalności operacyjnej, oznacza to, że około 65% produkowanej na świecie miedzi jest wytwarzane po niższym koszcie niż w KGHM Polska Miedź S.A.,
2. Zdecydowane obniżenie konkurencyjności,
3. W przypadku spadku cen miedzi i srebra o ponad 10% efektywna stawka podatkowa może przekroczyć 100%, co oznacza, że Spółka będzie ponosić więcej obciążeń podatkowych niż wygospodaruje wolnych przepływów pieniężnych,
4. W związku z brakiem uznania kosztów podatku od niektórych kopalin jako kosztu uzyskania przychodów, Spółka ponosi dodatkowe obciążenia podatkiem CIT,
5. Spadek rentowności bieżącej działalności,
6. Spadek rentowności planowanych inwestycji,
7. Wzrost zadłużenia do ok. 10 mld PLN.

W tym miejscu należy przypomnieć, że podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP w 2015 r. zarówno posłowie jak i kandydaci na posłów deklarowali podjęcie działań w kierunku likwidacji tego podatku, który w istocie jest płacony niezależnie od wyniku finansowego, czyli właściwie jest to danina.

Osobiście również Pani Beata Szydło, będąc w Lubinie na uroczystościach okolicznościowych pod pomnikiem Zbrodni Lubińskiej, takie deklaracje składała. Wielką nadzieję wśród pracowników KGHM Polska Miedź S.A. wzbudziła informacja, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości przesłali projekt ustawy ws, zniesienia podatku od miedzi i srebra, w której to ustawie przewidziano zawieszenie pobierania daniny od 01 stycznia 2016r.

Efektywne obciążenie podatkiem od kopalin w Polsce jest prawie 6 razy większe niż średnia dla innych krajów z rozwiniętym sektorem górniczym, a odchylenie cen metali w dół powoduje, iż efektywna stawka podatkowa płacona przez KGHM przekracza 100%.

Oznacza to, że Spółka już płaciła więcej podatków, niż wygeneruje wolnych przepływów pieniężnych przed opodatkowaniem. Dzisiaj już widać, że KGHM tego nie udźwignie.

Wskutek wprowadzenia podatku jedna z trzech kopalń jest trwale nierentowna, a rentowność pozostałych kopalń systematycznie spada. Czy to zamierzony skutek wkalkulowany w analizy Rządu?

Czy w przypadku konieczności zamknięcia kopalń tłumaczenia będą takie same jak dla kopalń na Śląsku, że to efekt spadających cen surowców i że rząd nic nie może?

Przerażające jest całkowite pomijanie kształtowania się w przyszłości danych kluczowych z punktu widzenia działalności KGHM. Jak bowiem inaczej oceniać opieszałość i milczenie o potrzebach inwestycyjnych Spółki stanowiących nierozłączny element działalności wydobywczej, gdzie podatek miedziowy ma wpływ na rentowność projektów inwestycyjnych, poziom zadłużenia Spółki oraz możliwość pozyskania źródeł finansowania.

Bezczynność w kwestii drastycznego poziomu obciążeń podatkowych ciążących na KGHM Polska Miedź S.A. już doprowadziła do istotnego pogorszenia kondycji gospodarczej tej Spółki, mającej strategiczne znaczenie dla gospodarki. W naszej ocenie niepodejmowanie, istotnych zmian w obszarze formuły powoduje
konieczność natychmiastowego „zamrożenia” podatku od niektórych kopalin.

Panie Premierze, jaka jest strategia wobec KGHM?

Jaki jest plan związany z trudna sytuacją Spółki i co jeszcze musi się zdarzyć?, Czy trzeba zamknąć kopalnie i zwolnić pracowników?

Przewodniczący 
Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi 
NSZZ „Solidarność”
Józef Czyczerski