Finał VIII edycji projektu IPN Kamienie Pamięci

26 maja w Rzeszowie odbył się finał projektu IPN Kamienie Pamięci. Tegoroczna VIII edycja projektu nosiła tytuł „Życie za Życie”, jej celem było odnalezieni i przedstawienie w społeczności lokalnej bohaterów – Polaków ratujących Żydów w czasie Holocaustu podczas II wojny światowej.

Uczestnicy finału mieli okazję zwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej i odwiedzić grób rodziny Ulmów zamordowanych przez Niemców w 1944 r.za ukrywanie Żydów.

Zadaniem uczestników finału było przedstawienie swojego bohatera i omówienie działań wykonanych w ramach projektu. Uczestnicy tej edycji docierali do świadków historii, ludzi którzy pamiętają okrutny czas zagłady Żydów, prezentowali oryginalne zdjęcia i dokumenty z tego okresu.

Prace podczas projektu „Życie za Życie” uświadomiły wielu uczestnikom, że bohater czasów II wojny światowej to nie tylko osoba walcząca z bronią w ręku przeciwko okupantowi. To również często zwykli ludzie, którzy ryzykując życie swoje i rodziny ratowali ludność żydowską w czasie zagłady.

Galę finałową otworzył wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, który podziękował uczestnikom za zaangażowanie i wykonaną pracę oraz podkreślił profesjonalizm przedstawianych projektów. Wszystkie zespoły projektowe otrzymały pamiątkową statuetkę Kamień Pamięci.

Wśród 55 zespołów z całej Polski zaproszonych na finał projektu znalazł się zespół Gimnazjum nr 1 w Głogowie, który przedstawił projekt „Maria Fedecka kobieta Wielkiej Odwagi” Pani Maria podczas wojny pomogła ponad 100 Żydom uciekinierom z wileńskiego getta, ukrywała ich w swoim domu i załatwiała dokumenty. W latach 70-tych współpracowała z Komitetem Obrony Robotników.

Partnerem projektu był Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”, któremu uczestnicy projektu serdecznie dziękują za wsparcie.