Związek jest silny! Sprawozdanie szefa KK
Ten zjazd jest bardzo ważny, bo podsumowuje naszą kadencję. Czas najwyższy powiedzieć- sprawdzam. Możecie mnie rozliczyć z obietnic składanych przed wyborami i ocenić pracę Komisji Krajowej – mówił Piotr Duda w sprawozdaniu składanym przed delegatami Krajowego Zjazdu Delegatów.
Przewodniczący omówił wszyskie działania podejmowane przez Związek w ostatnich 4 latach. Przypomniał o obywatelskim projekcie ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Związek zebrał około 350 tysięcy podpisów obywateli. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 15 lutego 2012 r. Potem dokument został skierowany do komisji i zbiera kurz. Podobny los spotkał wniosek „S” o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisało się 2,5 miliona osób. W marcu 2012 r. posłowie odrzucili wniosek. Przewodniczacy KK osobiście wręczył premierowi Tuskowi projekty dwóch ustaw przygotowane przez ekspertów „S” dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych oraz systemu ubezpieczeń społecznych. Związek złożył więc skargę do Trybunału Konstytucyjnego, który to niestety skargę
Szef Związku omówił powody dla których trzy największe centrale związkowe wyszły z Komisji Trójstronnej, rezygnując z pseduodialogu społecznego. Przypomniał Dni Protestu w Warszawie, zakończone ogromną mnanifestacją w stolicy oraz wielki strajk na Śląsku. Mówił o akcjach prowadzone przez „S” takich jak www.sprawdzam polityka oraz syzyf.
Duda przypomniał, że działania Związku, które zakończyły sie sukcesem. „S” złożyła skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczącej wadliwości polskiego prawa, ograniczającego prawo do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe. Komitet Wolności Związkowych MOP zobowiązał rząd polski do zmiany tego prawa, tak by wszyscy mogli do związku zawodowego należeć. Po skardze Związku Komisja Europejska wszczęła wobec Polski oficjalne postępowanie w tej sprawie, którego skutkiem będzie zmiana niekorzystnych dla pracowników przepisów.
W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznając skargę NSZZ „Solidarność” dotyczącą niezgodnego z Konstytucją RP wydłużenia przez ustawodawcę czasu pracy osób niepełnosprawnych, dał ustawodawcy rok na zmianę przepisów. Prezydent Komorowski podpisał stosowną ustawę przywracającą skrócony czas pracy osób niepełnosprawnych. Kolejna skarga do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy ograniczeń w prawie o zgromadzeniach publicznych i na razie czeka na rozpatrzenie. Podobnie jak kolejny wniosek „S” dotyczący prawa do strajku pracowników służby publicznej.
Przewodniczący omówił również politykę zagraniczną związku, współpracę międzynarodową, udział Związku w akcjach europejskich i światowych konfederacji związkowych.
– Imprezy sportowe, krajowe i regionalne to wspaniale rzeczy, które robicie, bo przyciągamy do nas młodych ludzi, pokazujemy, że potrafimy też się bawić – podkreślał szef Związku.
Kolejna część sprawozdania była poświęcona wewnętrznym sprawom Związku.
– Związek jest silny. Jeśli jest zgoda, możemy góry przenosić. Dlatego musimy być jednością. Dziękuję wam – zakończył przewodniczący.
hd