„Solidarność’ skarbowców przeciw projektowi nowej ustawy

Krajowa Sekcja Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” zwróciła się do prezydium KK o wsparcie na rzecz ochrony członków Związku w służbach podległych Ministrowi Finansów.
Niepokój związkowców budzi projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Z art 169 wynika, że  „stosunki pracy oraz stosunki służbowe osób odpowiednio zatrudnionych albo pełniących służbę w izbach administracji skarbowych, jednostkach łączonych albo znoszonych, wygasają z dniem 30 czerwca 2017 r.”, chyba że dostaną pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby. Tak sformułowane przepisy pozwalają na pozbywanie się osób niewygodnych, w tym również członków NSZZ „Solidarność” bezpośrednio albo w sposób pośredni – przez zaproponowanie niekorzystnych warunków pracy i płacy.
Rada Sekcji podkreśla, że nie jest przeciw zmianom w skarbowości, ale dotychczasowe posunięcia kierownictwa Ministerstwa Finansów wskazują na brak dobrej woli w kontaktach ze związkami zawodowmi. „Solidarność” przypomina, że mimo wielokrotnych interwencji u ministra i wiceministra finansów, nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec osób które szykanowały członków Związku. Nawet prawomocne wyroki sądowe nie wpłynęły na zmianę postępowania szefostwa resortu. Współpraca ze związkami zawodowymi jest tylko pozorowana „nie tylko przez przedstawicieli kierownictwa ministerstwa, ale bardzo często także przez osoby powoływane na kierownicze stanowiska w administracji podatkowej, skarbowej i celnej”.
Ministerstwo Finansów dokonało wielu niekorzystnych dla pracowników zmian w trakcie prac nad projektem. Dodatkowoprojekt został zgłoszony nie jako projekt rządowy, ale projekt poselski, co skraca znacznie skraca okres konsultacji społecznych. Podczas posiedzenie doraźnego Zespołu ds. KAS przedstawiciele MF jednoznacznie odrzucili „jakiekolwiek postulaty strony związkowej idące w kierunku udziału związków zawodowych w procesie rekrutacji do KAS, czy też w kierunku ustalenia ustawowych zasad obwiązujących przy propozycjach zatrudnienia”. – Ministerstwo nie chciało namudostępnić materiałów związanych z procedowaniem ustawy w resorcie nawet na potrzeby doraźnego Zespołu ds. KAS działającego w ramach Rady Dialogu Społecznego – mówi Tomasz Ludwiński, przewodniczący „Solidarności” skarbowców –  Rzecz bez precedensu!
Resort zamierza przeprowdzić ustawę tzw. „szybką ścieżką”, a to oznacza, że nowe przepisy mogą zostać uchwalone już na poczatku lipca. – Dlatego zwrócilismy się z prośbą o pomoc do władz krajowych Związku – wyjaśnia Ludwiński. – Problem dotyczy około 70 000 pracowników, to nie jest sprawa marginalna – dodaje szef sekcji.
red.hd