Rząd przygotował projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych

Manifestacja wrocław euro Manifestacja wrocław

Głównym powodem nowelizacji jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i wymogi Międzynarodowej Organizacji Pracy nakazujące wprowadzenie zmiany umożliwiającej zrzeszanie się w związkach zawodowych nie tylko osobom pracującym na etacie, ale też tym, które pracę świadczą na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnienia.

Do końca kwietnia Rada Dialogu Społecznego, organizacje związkowe i pracodawcy mają czas na zgłaszanie uwag do projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych. Projekt przede wszystkim zmienia słowniczek ustawy o związkach, zamiast „pracownika” wprowadza pojęcie „osoby wykonującej pracę zarobkową”, a „pracodawcy” – „podmiot zatrudniający”. Podstawowy zapis ustawy będzie teraz brzmiał: „Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową”. Za osobę wykonującą pracę zarobkową nowe przepisy uznają nie tylko pracownika zatrudnionego na podstawie Kodeksu pracy, ale też pracującego na innej podstawie – niezależnie od podstawy zatrudnienia.

O ile wyrok TK ( sprawa K 1/13) wskazywał tylko na konieczność zmiany prawa koalicji związkowej, to MOP w 2012 roku przedstawił Polsce dalej idące wnioski. W raporcie (GB.313/INS/9, sprawa 2888, poz. 1066-1087) zobowiązał nasz kraj do takiej zmiany przepisów aby umożliwić nie tylko tworzenie związków i przystępowanie do nich wszystkim osobom zatrudnionym (nie tylko pracownikom w rozumieniu K.p.) ale także, w oparciu o konwencję 98 MOP, wskazał na konieczność ochrony działaczy związkowych na umowach cywilnoprawnych. Nowelizacja zawiera konkretne regulacje w tym zakresie. Ochrona o której mowa w art. 32 ustawy o związkach zawodowych ma przysługiwać także „osobie wykonującej pracę zarobkową pełniącej z wyboru funkcję związkową”. Zakazane będzie bez zgody zarządu zoz wypowiedzenie i rozwiązanie stosunku prawnego z imiennie wskazanym uchwałą zarządu członkiem bądź inną osobą wykonującą pracę zarobkową. Ochrona funkcyjnego działacza związkowego mającego np. umowę zlecenia, będzie niemal identyczna jak w przypadku pracownika. W tym zakresie projekt w pełni odpowiada przepisom międzynarodowym. Jednak w projekcie są też takie zmiany których zaakceptowanie może być przez związki trudne. Jednak pełna ocena projektu możliwa będzie pod koniec kwietnia kiedy to Prezydium KK wyda decyzję do nowelizacji.

Tutaj można przeczytać cały projekt

Zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy