Łamanie praw pracowniczych na Ukrainie. Możesz pomóc!

• poniedziałek, 22 Sierpnia 2022
  • Zagranica

screen www.

19 lipca 2022 roku ukraiński parlament przyjął projekt ustawy 5371, która znosi prawa pracownicze dla 94 proc. ukraińskich pracowników. Ustawa ta wprowadza skrajną liberalizację stosunków pracy, dyskryminuje pracowników wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz pozbawia ich ochrony pracowniczej i związkowej.

Związki zawodowe Ukrainy przez dwa lata aktywnie sprzeciwiały się promowaniu tego antypracowniczego projektu ustawy. Pomimo licznych ostrzeżeń Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy o niezgodności tego projektu ustawy z zasadami i normami prawodawstwa europejskiego, konwencjami MOP, wnioskami naukowców i ekspertów, parlament Ukrainy przyjął go.

Wśród konsekwencji przyjęcia takiej ustawy będzie masowe łamanie praw pracowniczych i dalsze wyjazdy z Ukrainy najbardziej wykwalifikowanej, aktywnej zawodowo części społeczeństwa. Sytuację komplikuje krwawa wojna rozpoczęta przez rosyjskiego agresora przeciwko narodowi ukraińskiemu. Możesz pomóc!

Instrukcja:

Aby pomóc, należy na stronie https://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=5149 w odpowiednich rubrykach wpisać swoje imię, adres e-mail, swój związek zawodowy oraz wybrać kraj pochodzenia. Wymagane jest również wpisanie numeru weryfikacyjnego.

Biuro Zagraniczne KK