Rada Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” informuje, że wszystkie nasze propozycje do rządowego projektu zmian w ustawie o czasie pracy kierowców nie znalazły zrozumienia wśród przedstawicieli rządu, parlamentarzystów a przede wszystkim pracodawców.
Zmiany dotyczyły w szczególności sposobu wynagradzania i wysokości płacy minimalnej oraz środków kompensacyjnych (diety i ryczałty) dla kierowców zawodowych w transporcie krajowym i międzynarodowym.
Od ponad roku oczekujemy na propozycje rozwiązań systemowych w transporcie drogowym.
Kolejne spotkania z przedstawicielami rządu, parlamentu i pracodawców nie przyniosły pożądanych efektów w związku z powyższym jesteśmy zmuszeni powalczyć o swoje prawa, szacunek i godność w sposób przewidziany w statucie.
Na koniec kwietnia planujemy przygotowanie akcji protestacyjnej na wyznaczonych przejściach granicznych i drogach krajowych.
20 marca nasi koledzy będą brali udział w spotkaniu na którym omawiane będą sprawy związane z płacą minimalną w europie ze związkowcami z niemieckiego związku zawodowego Ver.Di.
W dniach 25 – 26 nasi przedstawiciele będą w Brukseli na akcji protestacyjnej kierowców zawodowych z krajów europy afiliowanych w ITF i ETF oraz będą omawiane kwestie wynagradzania kierowców zawodowych w całej europie oraz warunków socjalnych w transporcie drogowym.
Nastały czasy, że trzeba siłą wydzierać cywilizowane warunki pracy i płacy dla pracowników.
Bądźmy silni, zjednoczeni i zdeterminowani do działania na rzecz umocnienia szacunku dla kierowców zawodowych.
Tadeusz Kucharski
Przewodniczący KSTD
NSZZ „Solidarność”