Spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dnia 14 marca 2025r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w którym uczestniczyli: Sławomir Rogowski (MKiDN), Agnieszka Wawrzaszek-Łoś (MKiDN), Marek Kisilowski (KSN), Katarzyna Winkler (KSN), Jakub Gogolewski (KSN), Tomasz Stefaniak (KSN) Tematami poruszonymi na spotkaniu były: powołanie rady przy Ministerstwie, w skład której weszłyby m. in. Związki Zawodowe działające w uczelniach artystycznych, pominięcie tychże uczelni w rozdzielaniu obligacji, brak finansowania szkół doktorskich, brak pełnej wypłaty podwyżek w kwocie obiecanej przez Premiera RP, objaśnienia do komunikatów dotyczących finansowania tak, by były zbieżne lub takie same jak w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, włączenie pracowników biorących czynny udział w procesie dydaktycznym (pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi) do algorytmu podziału subwencji.
Otrzymaliśmy zapewnienie, że komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący zwiększenia wysokości subwencji na 2025r. ukaże się do końca marca br. i powinien zawierać tożsame objaśnienia jak w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji
Dnia 3 kwietnia 2025r. odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w Warszawie, w Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie miało charakter hybrydowy, w którym udział wzięli między innymi: Artur Świergiel (przewodniczący), Andrzej Dera, Dariusz Dudek, Marek Kisilowski, Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Andrzej Bednarczyk (Rektor ASP Kraków), Monika Wiejaczka (Kanclerz ASP Kraków), Katarzyna Winkler (KSN), Jakub Gogolewski (KSN).
Po rozpoczęciu obrad Rady, Katarzyna Winkler przedstawiła specyfikę kształcenia artystycznego, jej odmienność w stosunku do uczelni uniwersyteckich i technicznych. Omówiła rolę tych uczelni w kształtowaniu i podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Podniosła także sprawę reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej w sferze muzyki, sztuk pięknych, teatru czy filmu, jaka odbywa się właśnie dzięki uczelniom artystycznym, a przede wszystkim ich absolwentom. Następne wystąpienie – Jakuba Gogolewskiego, dotyczyło problemów z jakimi borykają się wyższe szkoły artystyczne: algorytm, na podstawie którego dzielona jest subwencja, nie uwzględnia specyfiki tych szkół; ograniczony dostęp do grantów badawczych; duża kosztochłonność uczelni artystycznych; brak dodatkowego finansowania szkół doktorskich. Aby poprawić sytuację uczelni, zaproponował następujące zmiany: podniesienie wysokości subwencji, poprzez uwzględnienie w algorytmie, roboczo nazwanych, pracowników wsparcia dydaktyki; zmiany w ewaluacji uczelni artystycznych; wprowadzenie funduszu wspierającego.
Dalej głos zabrał Rektor Andrzej Bednarczyk, który zgodził się z przedmówcami. Zaproponował utworzenie w MKiDN osobnego departamentu tylko dla uczelni artystycznych. Przedstawił propozycję osobnego centrum badań skierowanego dla tychże uczelni. Wniosek, który wybrzmiał po dyskusji dotyczy dyskryminacji uczelni artystycznych wśród wszystkich uczelni w Polsce.
Zostanie napisane memorandum i wręczone Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Opracowanie
Katarzyna Winkler
Przewodnicząca Komisji KSN ds. Uczelni Artystycznych