Wspólny komunikat ze spotkania władz KRASP z przedstawicielami KSN NSZZ „Solidarność”
W dniu 29 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie Prezydium KRASP z przedstawicielami Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”.
Ze strony KRASP w spotkaniu uczestniczyli:
– prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, JM Rektor PŚl,
– prof. Jacek Popiel, wiceprzewodniczący KRASP, JM Rektor UJ,
– prof. Michał Zasada, wiceprzewodniczący KRASP, JM Rektor SGGW,
– prof. Jan Szmidt, honorowy przewodniczący KRASP, przewodniczący KRASP w poprzedniej kadencji, Rektor PW (2012-2020),
– prof. Wiesław Banyś rzecznik KRASP.
Krajową Sekcję Nauki reprezentowali:
– Dominik Szczukocki, przewodniczący KSN,
– Bogusław Dołęga, wiceprzewodniczący KSN,
– Maria Sapor, wiceprzewodnicząca KSN,
– Marek Kisilowski, wiceprzewodniczący KSN, rzecznik KSN,
– Krzysztof Pszczółka, wiceprzewodniczący KSN,
– prof. Tadeusz Kulik, pełnomocnik KSN ds. współpracy z KRASP.
Spotkanie miało na celu ustalenie zasad współpracy między naszymi organizacjami, omówienie bieżących problemów w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz możliwości podejmowania wspólnych działań poprawiających sytuację naszej branży.
Obie strony zgodnie zauważają ciągły problem niedofinansowania szkolnictwa wyższego i nauki, w tym zbyt niskie nakłady na wynagrodzenia dla pracowników. Będziemy apelować do ministra edukacji i nauki o zmianę Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej w taki sposób, aby doprowadzić do zahamowania pauperyzacji środowiska akademickiego. Obie organizacje zgadzają się, że wynagrodzenie pracowników szkolnictwa wyższego i nauki powinno być powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
Uczestnicy spotkania dyskutowali nad przyszłoroczną ewaluacją jakości działalności naukowej. Wymieniono się spostrzeżeniami i problemami, które pojawiają się podczas przygotowywania uczelni do procesu ewaluacji. Zwrócono również uwagę na nieprawidłowe podejście niektórych uczelni do oceny nauczycieli akademickich, które przenoszą kryteria ewaluacyjne na indywidualną ocenę pracowniczą. Należy podejmować działania, aby nie dochodziło do takich nieprawidłowości.
KSN poparła pomysł przedstawiony przez KRASP wprowadzenia pakietu osłonowego dla uczelni, które w najbliższej ewaluacji nie uzyskają kategorii B+ w dyscyplinach, w których prowadzą studia doktoranckie. Zabezpieczy to uczelnie przed likwidacją szkół doktorskich i koniecznością przenoszenia się doktorantów do innych uczelni.
Krajowa Sekcja Nauki zwróciła się z prośbą o przypomnienie rektorom, że zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, rektorzy zobowiązani są do uzgadniania z reprezentatywnymi zakładowymi organizacjami związkowymi budżetu uczelni w części dotyczącej środków na wynagrodzenia dla pracowników. Należy również na poszczególnych uczelniach wdrożyć systematyczne podnoszenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w taki sposób, aby najpóźniej w 2026 roku osiągnąć odpis na ustawowym poziomie 6,5% planowanych przez uczelnię w roku poprzednim rocznych wynagrodzeń osobowych. Uchroni to budżety uczelni w 2026 r. przed nagłym skokiem odpisu na ZFŚS.
KSN zasygnalizowała problem blokady awansów stanowiskowych na niektórych uczelniach, zwłaszcza dla naukowców nieposiadających habilitacji. Sprawa będzie na bieżąco monitorowana. KRASP tłumaczy tymczasowy brak awansów brakiem możliwości przeprowadzania oceny pracowniczej w okresie pandemii.
Poruszony został również temat wolności nauczania i społecznej odpowiedzialności nauki, a także postępowań dyscyplinarnych na poziomach uczelni i ministerstwa. Obie organizacje wymieniły uwagi na temat projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim oraz o reformie Polskiej Akademii Nauk.
Strony ustaliły kanały komunikacji i zasady informowania się o podejmowanych działaniach.