18-19 września 2021 r. zapraszamy na XXXIX Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Jej inspiratorem był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który w 1983 roku zorganizował pierwszą pielgrzymkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później, w intencji dobrej i godnej pracy oraz godnego traktowania pracowników na Jasną Górę przybyli pielgrzymi z wielu regionów Polski. Pielgrzymce w 1984 roku również przewodniczył ks. Jerzy Popiełuszko, który miesiąc później, w październiku, poniósł męczeńską śmierć.
Od bisko czterech dekad, ludzie pracy gromadzą się na Jasnej Górze przy obrazie Matki Bożej Królowej Polski i modlą się wspólnie za siebie nawzajem, za swoje rodziny, zakłady pracy oraz za Ojczyznę. Głównym punktem dwudniowej pielgrzymki jest Msza św. na jasnogórskim szczycie. W programie są także droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.
Z Pielgrzymką Ludzi Pracy nieodzownie wiąże się historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności oraz tradycja jego peregrynacji.
Obraz autorstwa Macieja Artura Chacieja powstał w 1984 roku z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku. Tłem obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest poszarpana, podziurawiona kulami i zakrwawiona biało-czerwona flaga, a na niej daty zrywów robotniczych i czarnych kart historii Polski: Poznań’56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981.
Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszą otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dla którego był on się wizerunkiem „Matki Bożej Solidarności”. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Od 2014 roku obraz ten pełni rolę formacyjną poprzez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.
Każdego roku podczas Mszy św. na Jasnej Górze obraz przejmuje ten region NSZZ „Solidarność”, który w kolejnym roku będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności.
Parafia pw. Św. Klemensa w Wieliczce,13 sierpnia 2021 r.
(fot. M.Kaczyńska)
Warty uwagi jest reportaż red. Anny Leśniewskiej wyemitowany 2.08.2020 r. na antenie Radia Rzeszów, w którym historię obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności opowiadają: jego twórca – Artura Chaciej – artysta malarz z Białegostoku, Stanisław Marczuk – przewodniczący tajnej Tymczasowej Komisji Regionalnej „S” Region Białystok , a także Zbigniew Bonarski z Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Częstochowie.
Opracowanie
Małgorzata Kaczyńska