13 czerwca odbyło się seminarium eksperckie podsumowujące projekt „Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji”.
Projekt (nr: 101051759- EFAD-SOCPL-2021-SOC-DIALOG) uzyskał dofinansowanie w wysokości 374 440,40 euro z Unii Europejskiej, reprezentowanej przez Komisję Europejską. Wartość całego projektu to 416 044,89 euro. Projekt jest realizowany w terminie od 1.09.2022 r. do 31.08.2024 r.
W skład konsorcjum projektowego wchodzi 10 organizacji z 5 krajów. Jego liderem jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, a współwnioskodawcami są: CISL (Włochy), BLOCUL (Rumunia), Konfederacja Lewiatan (Polska), Fundacja Instrat (Polska). Partnerzy wspierający to: Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), związki zawodowe: LPS „Solidarumas” (Litwa), KSS (Macedonia Północna) oraz organizacje pracodawców – LDK (Litwa) oraz OEM (Macedonia Północna).
Głównym celem projektu jest stworzenie warunków do opracowania Krajowych Planów Działań przygotowujących do wdrożenia prawa do odłączenia poprzez niezbędne analizy istniejącego stanu prawnego i faktycznego oraz wypracowanie katalogu dobrych praktyk i wzrost wiedzy partnerów społecznych na temat poprawy warunków pracy w kontekście prawa do odłączania, umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych oraz czasu pracy poprzez działania szkoleniowe i promocyjne.
Główne zadania realizowane w ramach projektu to:
- Rozpoczęcie debaty na temat prawa do odłączenia (ang. R2D) w celu wzmocnienia dialogu społecznego w 5 krajach UE poprzez opracowanie Krajowych Planów Działania w tym obszarze.
- Zainicjowanie wdrażania „Porozumienia Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” w krajach partnerskich.
- Opracowanie nowego modułu szkoleniowego, który może być szeroko stosowany w programach szkoleniowych realizowanych przez partnerów społecznych w obszarze transformacji cyfrowej.
- Wzrost wiedzy z obszaru tematycznego objętego Porozumieniem o cyfryzacji wśród partnerów społecznych, będących uczestnikami i odbiorcami projektu.
- Wzrost świadomości zalet i wad pracy zdalnej wśród partnerów społecznych na poziomie przedsiębiorstwa.
- Przeprowadzenie analizy porównawczej zebranych ankiet.
- Opracowanie Raportu końcowego zawierającego wyniki prac ekspertów projektu, rekomendacje dla aktorów dialogu społecznego oraz katalog dobrych praktyk na poziomie europejskim, krajowym oraz zakładu pracy.
- Upowszechnianie rezultatów projektu.
Czerwcowe seminarium eksperckie odbyło się na finalnym etapie realizacji projektu, na którym opracowywany jest raport końcowy. Seminarium zorganizowano w formule hybrydowej – stacjonarnie w Warszawie, a część uczestników brała w nim udział zdalnie.
Spotkanie w imieniu Prezydium Komisji Krajowej rozpoczął Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego i skarbnik KK NSZZ „Solidarność”. Dziękując ekspertom i partnerom projektu za udział przy jego realizacji wskazał na szereg rozwiązań, które wspólnie udało się już wypracować.
Kierownik projektu z ramienia NSZZ „Solidarność” Karol Nosal oraz ekspertka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Barbara Surdykowska przypomnieli główne cele i założenia projektu oraz podsumowali przebieg ich realizacji. Ponieważ głównym celem projektu było stworzenie warunków do opracowania Krajowych Planów Działań, przygotowujących do wdrożenia prawa do odłączenia, oraz zdobycie przez partnerów społecznych dodatkowych kompetencji i wiedzy na temat powiązanych z tym problemem zmian w warunkach pracy, podczas realizacji projektu istotną rolę odegrały cykle szkoleń dotyczące transformacji cyfrowej. W ramach projektu zrealizowano 30 case studies (studiów przypadku) w 5 państwach partnerskich, dzięki czemu przeszkolono 104 partnerów społecznych. Szkolenia prowadzono przy współpracy z fundacją Instrat.
Podczas seminarium Krajowe Plany Działań zaprezentowali uczestniczący w realizacji projektu przedstawiciele związków zawodowych z Litwy (LPS „Solidarumas”), Macedonii Północnej (KSS), Rumunii (BNS), Włoch (CISL) i NSZZ „Solidarność” z Polski.
Krajowe Plany Działań i materiały szkoleniowe są dostępne na stronie projektu – TUTAJ
Część dotyczącą podsumowania realizacji projektu zakończono prezentacją animowanego spotu informacyjnego „iPracownik”, zrealizowanego przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”. Spot można obejrzeć – TUTAJ
Następnie odbyła się debata ekspertów, moderowana przez Sławomira Adamczyka z NSZZ „Solidarność”, dotycząca perspektyw zmian cyfrowych na rynku pracy.
Kolejną częścią seminarium były wykłady ekspertów z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Agnieszka Zwolińska referując problematykę prawa do odłączenia przedstawiła akty prawne i wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz ich prawne interpretacje.
dr hab. Michał Raczkowski zaprezentował wykład zatytułowany „Postać i forma elektroniczna dokumentów w relacjach stron stosunku pracy”. Prelegent omówił regulacje prawne tego zagadnienia, wykazując jednocześnie, że transformacja cyfrowa zachodzi nierównomiernie – jest zależna od branży i miejsca prowadzenia działalności przez pracodawcę, a regulacja w zakresie legislacji nie nadąża za rzeczywistością ze szkodą dla pracownika.
dr Wojciech Ostaszewski przedstawił temat dotyczący „Możliwości wykorzystania technologii blockchaim w sferze zatrudnienia”. Blockchain to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą ilość informacji (rekordów) pogrupowanych i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu, kiedy został stworzony oraz link do poprzedniego bloku, będący zaszyfrowanym „streszczeniem” jego zawartości. Blockchain zapewnia bezpieczeństwo informacji na niespotykanym dotychczas poziomie poprzez znaczące utrudnienie cyberataku na zaszyfrowane dane i możliwość odtworzenia danych w przypadku fizycznego zniszczenia serwera.
Tematy poruszane na seminarium podsumowała przedstawicielka Konfederacji Lewiatan Nadia Kurtieva przedstawiając je jednocześnie z punktu widzenia pracodawcy. Nadia Kurtieva zwróciła uwagę na koszty obciążające pracodawcę związane z procesem transformacji cyfrowej. Kontynuowanie dialogu ze stroną społeczną oraz zwiększanie świadomości pracowników o ich prawie do bycia offline to dobre kierunki dalszych działań.
W najbliższym czasie opracowany zostanie raport końcowy podsumowywujący przebieg realizacji projektu i przedstawiający wypracowane rozwiązania. Raport będzie dostępny na stronie projektu TUTAJ
Opracowanie: Małgorzata Kaczyńska