Dobiegła końca 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Głównym organizatorem Pielgrzymki był Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”,  a współorganizatorami Komisja Krajowa, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” i Duszpasterstwo Ludzi Pracy.

Jasnogórskie spotkanie na modlitwie odbywa się tradycyjnie co roku w trzecią sobotę i niedzielę września, gromadząc tysiące pielgrzymów z całej Polski. Tradycja ta została zainicjowana przez błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 16 września. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim oraz Drodze Krzyżowej, odprawionej na jasnogórskich wałach.

Podczas Pielgrzymki, przez wstawiennictwo Królowej Polski, modlono się za Ojczyznę oraz w intencjach i potrzebach środowiska ludzi pracy. Hasło tegorocznej pielgrzymki „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!” nawoływało do żarliwej modlitwy i refleksji.

Wierni przybyli do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej modląc się również o rychłą kanonizację błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę na jasnogórskim szczycie. Wśród zgromadzonych pielgrzymów obecni byli członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszko, a także przedstawiciele władz państwowych, Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, członkowie Komisji Krajowej z przewodniczącym Piotrem Dudą, przewodniczący Regionów i Branż. Wokół ołtarza polowego na murach Jasnej Góry, zgromadziły się liczne poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”.

Po powitaniu zgromadzonych pielgrzymów przez przeora Jasnej Góry, Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytała skierowany do pielgrzymów list Prezydenta RP Andrzeja Dudy (treść listu Prezydenta RP). Prezydent przywołując słowa błogosławionego męczennika i kapelana ludzi pracy ks. Jerzego Popiełuszki „solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze” podkreślił:

„Na jasnogórskich wałach gromadzą się rzesze ludzi pracy, by formować swoje umysły i sumienia w duchu chrześcijańskiej jedności. Tu, w Częstochowie, od pokoleń trwa budowanie „jedności serc, umysłów i rąk”, którymi przemieniają Państwo otaczającą rzeczywistość. Każda, nawet najdrobniejsza i pozornie błaha czynność wykonana z myślą o innych zmienia świat na lepsze. Służy budowaniu dobra wspólnego, wzmacnia wspólnotę narodową, a dzięki temu – całą Rzeczpospolitą”.

List od Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów odczytała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Premier RP przywołał słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj” i w swoim liście zwrócił się do zebranych na Jasnej Górze:

„Szanowni Państwo, dzisiaj to wezwanie jest równie aktualne jak wówczas. Nie brakuje wokół nas tych, którzy próbują rozerwać więzy, które łączą nasze społeczeństwo, którzy jątrzą, szydzą z bliskich nam wartości i próbują nas skłócić. Nie możemy odpowiadać tym samym. Gdybyśmy to robili, zaprzeczylibyśmy wyznawanym przez nas ideałom. Dlatego naszym celem powinna być troska o dobro wspólne i budowa Ojczyzny, w której jest miejsce dla głębokiego patriotyzmu, która jest wolna od ideologicznych nacisków i dba o rozwój autentycznej demokracji.”

Do pielgrzymów przemawiał także Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda (więcej na Tysol.pl). „Dzisiaj, każdy z nas przybył ze swoimi intencjami prywatnymi, ale przede wszystkim przybyliśmy tutaj aby dziękować Jasnogórskiej Pani za całoroczną opiekę nad ludźmi pracy, za bezpieczną pracę, za godną pracę, za podmiotowość ludzkiej pracy w zakładzie pracy”, powiedział Piotr Duda. Podsumowując miniony rok dialogu społecznego z Rządem, wśród sukcesów Solidarności wymienił Porozumienie, które pozwoli na emerytury pomostowe dla pracowników wykonujących pracę w warunkach szkodliwych oraz zmianę ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i zmiany w Kodeksie Postępowania Cywilnego, które przedstawicielom związkowym dają skuteczną ochronę przed zwolnieniem z pracy.  Przewodniczący NSZZ „Solidarność” podkreślił także, że podpisane Porozumienie to nie koniec rozmów i dialogu Solidarności z władzami państwowymi. Piotr Duda zapowiedział, że Solidarność będzie wracać do postulatów robotników z sierpnia 1980 roku, a w szczególności do zrealizowania postulatu emerytur stażowych.

„Ksiądz Jerzy kiedyś mówił do nas: „Prawda jest niezmienna. Prawdy nie można zniszczyć tą lub inną decyzją, tą lub inną ustawą”. Powiem bardziej dosadnie: Nigdy kłamstwo nie zwycięży prawdy. Żaden briefing prasowy tego lub innego polityka nie zwycięży prawdy! My wiemy, jaka jest prawda i tą prawdę pokażemy przy najbliższych wyborach parlamentarnych. To wielki dzień. O to walczyła Solidarność – o demokrację.” – powiedział Przewodniczący Solidarności.

„W tym dniu to my przejmujemy władzę, nie pan Prezydent, nie pan Premier, nie Ministrowie. To my, obywatele mamy w tym dniu władzę, a dodatkowo jeszcze dojdzie nam możliwość wypowiedzenia się w referendum, tak bardzo ważnym dla nas, gdzie w tej sprawie zebraliśmy ponad 3 miliony podpisów w 2012 roku. Nie dość, że to my w tym dniu wybierzemy kolejne władze, to jeszcze nakreśliliśmy i kierunki ich działania. Cóż, może być piękniejszego, jak nie taka forma najwyższa naszej demokracji.”- podkreślił Piotr Duda.

Podsumowując miniony rok wspomniał również „czarne karty kalendarza”, jak określił atak na duchowego przywódcę Solidarności, świętego Jana Pawła II. „Solidarność nie mogła się inaczej zachować, bo Solidarność musi mówić prawdę, i tak też się stało – broniliśmy, bronimy i będziemy bronić Ojca Świętego Jana Pawła II!” – powiedział.

Na koniec wystąpienia Piotr Duda podziękował wszystkim pielgrzymom za niezawodną obecność podczas Pielgrzymek Ludzi Pracy oraz duszpasterzom ludzi pracy za wsparcie w codziennej działalności Solidności. Wyrazy wdzięczności skierował także do organizatorów Pielgrzymki.

„Szczęść Wam Boże! Matko Królowo Polski miej w opiece polskich pracowników. Matko Królowo Polski miej w opiece naszą ukochaną Ojczyznę i Związek Zawodowy Solidarność! Szczęść Boże!”

Tymi słowami Piotr Duda zakończył wystąpienie.

fot. M.Kaczyńska

Pielgrzymkę Ludzi Pracy zakończyła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, pełniący funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy oraz  Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Homilię tego dnia wygłosił ks. abp Adrian Galbas SAC, Metropolita Katowicki, Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich (więcej na Tysol.pl). Mówił o wartości ludzkiego przebaczenia, a także o godności ludzkiej pracy i odpowiedzialności pracownika za wykonywanie powierzonych mu obowiązków zawodowych.

„Przebaczenie jest jak olej, bez którego pracujący silnik stanie w płomieniach. Bez wzajemnego przebaczenia tarcia między ludźmi są nie do zniesienia. My, istoty ludzkie jesteśmy tak niedoskonali, pisze św. Augustyn, że ledwo się zetkniemy, a już czynimy sobie krzywdę. Tym, co ułatwia przebaczenie jest właśnie owa świadomość, że zostało mi przebaczone.”– mówił w homilii ks. abp Adrian Galbas.

Pod koniec uroczystej Mszy Świętej Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, odczytał Akt zawierzenia Solidarności Matce Boskiej.

Akt zawierzenia Matce Boskiej Częstochowskiej Solidarności i wszystkich ludzi pracy

Bogarodzico Dziewico, Jasnogórska Matko naszego zawierzenia, stajemy przed Tobą my, ludzie pracy, jednocząc się przy Tobie w ufnej modlitwie. Dziękujemy Ci za Twoją macierzyńską opiekę nad nami i naszą umiłowaną Ojczyzną. Z nadzieją składamy w Twoje dłonie nasze obawy o losy nasze i los Ojczyzny, by nie zagubiła drogi do prawdy i sprawiedliwości oraz rozwoju materialnego i duchowego. Zawierzamy Ci tych, którzy żyją w obliczu strachu przed przyszłością. Zawierzamy Ci ludzi młodych, prowadź ich drogami boskiej kultury moralnej i religijnej wrażliwości, aby nie ulegli presji zlaicyzowanego świata bez Boga. Matko nasza najlepsza, oddajemy w Twoją opiekę nasze rodziny, by budowały swoje szczęście, piękne i trwałe, na fundamencie nauki Jezusa Chrystusa i wierności z nim. Boża Rodzicielko, Twojej matczynej pieczy zawierzamy naszą związkową wspólnotę, by Solidarność zawsze trwała na straży godności człowieka pracującego. Ze szczególną troską powierzamy Ci przyszłość naszego Związku, prosimy o dary Ducha Świętego, aby ludzie pracy mieli odwagę trwać wiernie przy chrześcijańskich wartościach, upominać się o swoje prawa i w duchu mądrości troszczyć się o siebie nawzajem. Powierzamy Ci Matko wszystkie struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a także wszystkie Organizacje Związkowe i Sekcje Branżowe. Polecamy Twojej opiece wszystkie zakłady pracy i ich pracowników oraz ich rodziny. Matko Solidarności miej w opiece naszych duszpasterzy i kapelanów, niech wsparci troską biskupów, towarzyszą nam w codziennym trudzie pracy, w chwilach radosnego dziękczynienia. Z pokorą składamy u Twoich stóp nasze słabości, przywary i grzechy, prosząc o siłę do powstawania z codziennych upadków. Spójrz na nas Matko i wysłuchaj naszego wołania. Pomóż nam dobrem zło zwyciężać, w nas i wokół nas. Prosimy przyjmij ten nasz akt zawierzenia i złóż go przed obliczem Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Amen

 

Po odczytaniu Aktu zawierzenia poświęcono sztandar organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Tauron Ciepło.

Uroczystości zakończyło przekazanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – Patronki Robotników, repliki krzyża nowohuckiego oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicielom Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, który będzie organizatorem przyszłorocznej pielgrzymki.

Małgorzata Kaczyńska