Zapraszamy na konferencję „Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego na świecie”.
Konferencja jest organizowana przez Krajową Sekcję Nauki NSZZ „Solidarność” i odbędzie się w formie zdalnej 31.05.2022, w godzinach 9:00-11:30
W konferencji wezmą udział osoby, które postarają się przybliżyć uczestnikom sposoby finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w różnych rejonach świata z perspektywy swoich dyscyplin. Międzynarodowi prelegenci przedstawią swoje doświadczenia związane ze zdobywaniem pieniędzy na badania, promowanie i popularyzację nauki, z kolei polscy uczestnicy przybliżą lokalną perspektywę. Mamy nadzieję na debatę nad tym, czy jest możliwy idealny model finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Chcemy przyjrzeć się odmiennym rozwiązaniom i zastanowić się z jakich rozwiązań warto czerpać, a które ze względu na systemowe i kulturowe różnice nie sprawdziłyby się w polskich realiach.
Aby przejść do strony rejestracji kliknij TUTAJ.
Po rejestracji każda zgłoszona osoba otrzyma mailem link do wydarzenia
W wydarzeniu udział wezmą:
Prof. Jolanta Tambor (Moderator)
Dr Remigiusz Kopoczek – Dyrektor NCBR
Prof. Ivana Dobrotová (Republika czeska)
Prof. Gerd Hentschel (Niemcy)
Prof. Wacław Osadnik (Kanada)
Prof. Kris van Heuckelom (Belgia)
Mgr Maciej Duszyński (Wietnam, Indonezja)
Prof. dr hab. Jolanta Tambor – dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełnomocniczka Rektora UŚ ds. studentów zagranicznych. W latach 2003-2004 visiting professor na University of Toronto, w roku 2009 na University of Alberta w Edmonton w Kanadzie. Wykłady gościnne na uniwersytetach na Białorusi, w Czechach, Kanadzie, USA, Macedonii, Japonii, Chinach, Brazylii, Japonii, Mongolii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i na Węgrzech. Wiceprezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, członkini Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, przewodnicząca Rady Naukowej programu edukacji regionalnej, kierowniczka Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie.
Dr Remigiusz Kopoczek – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, adiunkt w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia i studentów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jest współautorem kierunków studiów z dziedziny projektowania gier i przestrzeni wirtualnej oraz autorem i współautorem publikacji m.in. na temat procesu tworzenia gier komputerowych, wykorzystywania multimediów i rzeczywistości wirtualnej w edukacji. W ostatnich latach sprawował stanowisko prezesa zarządu pierwszego akceleratora gier wideo ARP Games. Przed objęciem pełniącego obowiązki dyrektora NCBR był prezesem zarządu jednej z największych konferencji gospodarczych w Polsce – Kongres 590.
Prof. Ivana Dobrotová – polonistka, slawistka, kierowniczka Zakładu Polonistyki Katedry Slawistyki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Przewodnicząca Komisji Nauk Humanistycznych Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. Kierowniczka 3 projektów unijnych z Programu Operacyjnego współpracy transgranicznej PL-CZ, w tym projektu flagowego „Zwiększanie kompetencji językowej przyszłych absolwentów na transgranicznym rynku pracy” (2017-2021).
Prof. Gerd Hentschel – niemiecki slawista, profesor, wykładowca akademicki Uniwersytetu Carla von Ossietzkiego w Oldenburgu. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Kontaktów Językowych przy Międzynarodowym Kongresie Slawistów. Kierownik wielu projektów naukowych realizowanych w partnerstwie międzynarodowym finansowanych z różnych środków, m.in. z niemieckiego budżetu federalnego. Autor ogromnej liczby monografii i tekstów publikowanych w renomowanych europejskich wydawnictwach.
Prof. Wacław Osadnik – profesor lingwistyki, literatury i przekładu, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Alberty w Edmonton. Jego wcześniejsze losy naukowe związane były m.in z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Uniwersytetem Queensland w Brisbane (Australia) oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley (USA). Na Uniwersytecie Alberty od wielu lat pozostaje członkiem rady naukowej The Wirth Institute for Austrian and Central European Studies. W latach dziewięćdziesiątych był członkiem Zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Alberty, a także dwukrotnym prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej w Edmonton.
Prof. Kris van Heuckelom – belgijski polonista, literaturoznawca, profesor Katolickiego Uniwersytetu Leuven. W latach 2005–2006 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował z Belgian American Educational Foundation na Uniwersytecie w Chicago. Współtworzył projekt e-learningowy Polish Your Polish, (Un)Polish Your Russian. A user-centered development of a multimedia lexicon for Polish/Russian/Dutch. W październiku 2020 roku dołączył do konsorcjum finansowanego przez Fundację Rothschilda.
Maciej Duszyński – związany naukowo i dydaktycznie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Collegium Civitas w Warszawie. Od wielu lat z przyczyn zawodowych przebywa głównie w państwach Azji Południowo-Wschodniej, ostatnio w Wietnamie i Indonezji.
W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem:
ksn@solidarnosc.org.pl