5 grudnia zmarł kol. Krzysztof Schmidt-Szałowski. Pogrzeb odbył się w dniu 13 grudnia 2023 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Prof. dr hab. Krzysztof Schmidt-Szałowski był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Działał w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność” w okresie niejawnej działalności Związku.

Członek Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Politechnice Warszawskiej w latach 1991–2006 (4 kadencje). Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego „Wiadomości KSN”.

Przewodniczył Radzie Funduszu Stypendialnego „Kresy” do końca 2001 r. działającego w ramach KSN.  Fundusz „KRESY” wspierał naszych rodaków spoza wschodnich granic Polski, a przede wszystkim pomagał młodzieży polskiego pochodzenia w podejmowaniu kształcenia w Polsce.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Prawy człowiek, ceniony nauczyciel akademicki.


 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Niech odpoczywa w pokoju. Amen.

 


 

Wspomnienie o prof. dr hab. Krzysztofie Schmidt-Szałowskim

Profesora Schmidt-Szałowskiego, naszego kolegę związkowego, pana Krzysztofa poznałam w Komisji Zakładowej w latach dziewięćdziesiątych. Był już wtedy znanym profesorem z dużym dorobkiem zawodowym, naukowym i organizacyjnym. Słyszałam wcześniej o jego działalności podziemnej, ale nie byłam bezpośrednim tego świadkiem. W Komisji Zakładowej zapamiętałam jego spokojny, rzeczowy głos rozsądku w sprawach trudnych, czasem konfliktowych. Kiedy pojawił się problem pięćdziesięcioprocentowych kosztów uzyskania przychodu, były różne wątpliwości, czy to nam się naprawdę należy. Wtedy pan Krzysztof zrobił analizę prawną dotyczącą tego w odniesieniu do pracowników uczelni. Sprawa została pozytywnie dla nas wyjaśniona.

W 1997 roku powołany został Fundusz „Kresy” Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, na wniosek ówczesnego przewodniczącego Janusza Sobieszczańskiego z Politechniki Warszawskiej. Ze względów formalnych Fundusz ten był firmowany przez Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”. Regulamin Funduszu „Kresy” został uchwalony 19.06.1997 r. W tym samym roku została powołana Rada Funduszu „Kresy”. Celem Funduszu była pomoc młodzieży pochodzenia polskiego z krajów byłego Związku Radzieckiego. Pierwszym przewodniczącym Rady Funduszu „Kresy” został profesor Krzysztof Schmidt-Szałowski (1997 – 2001).

Fundusz powstawał z dobrowolnych wpłat organizacji zakładowych i międzyzakładowych oraz darowizn od osób fizycznych i prawnych, organów samorządu terytorialnego, organizacji społecznych i innych.  Wkład pracy w wyszukiwanie źródeł finansowania był znaczny – kierowanie listów do firm, instytucji, jednostek samorządowych,  akcja sprzedawania cegiełek na rzecz Funduszu.  Akcja sprzedaży cegiełek wymagała wcześniej bardzo kłopotliwego zdobywania różnych zezwoleń, nawet kurii biskupiej, bo zawierały wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. Wizerunek ten, oprócz treści religijnej, jest też pewnym symbolem losów naszych rodaków, którzy zostali za wschodnią granicą.

Na wszystkie te formy działalności pan Krzysztof nie żałował  czasu. Stypendystów „Funduszu” traktował indywidualnie, z każdym studentem rozmawiał. Warunkiem kontynuowania pomocy stypendialnej było i nadal jest – zaliczanie kolejnych semestrów. Nad tym też trzeba było czuwać.

Fundusz „Kresy” istnieje nadal, obecnie w Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Politechnice Warszawskiej. Pomoc młodzieży kresowej jest kontynuowana, a początkowy wkład pracy  procentuje.

Irena Gronowska