„Spotkałem tam ludzi lepszych od siebie” to najnowsza publikacja dotycząca strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku, będącego najdłuższym strajkiem w PRLu. To reportaż biograficzny, którego autorką jest Teresa Ewa Opoka.

„Jedną z najpiękniejszych zalet jest solidarność – coś tak codziennego i normalnego, że niemal jej nie dostrzegamy i nie doceniamy. A bez niej życie w komunistycznym systemie, a wcześniej pod zaborami, czy też w tragicznym czasie pod okupacją niemiecką byłoby znacznie gorsze. I tak przez wieki wędrujemy z wielką tęsknotą za wolnością i z tą małą solidarnością. To z nich właśnie narodziła się Solidarność przez duże „S”.” /Teresa Ewa Opoka/

Książka jest zbiorem rozmów z bohaterami tamtych wydarzeń, w których dzielą się Oni z czytelnikiem historiami swojego życia, opowiadają o swoich wspomnieniach ze strajku, przeżyciach i konsekwencjach udziału w nim. Spojrzenie na tamte wydarzenia z obecnej perspektywy sprawia, że tematyka rozmów niejednokrotnie wykracza poza czasowe ramy samego strajku i 1981 roku. Choć w książce ani razu nie pada słowo „polskość” ani słowo „patriotyzm”, to sposób myślenia, motywacje i kierunki działania jej bohaterów świadczą o tym, jak drogie są im te wartości.

Kończąc wstęp do swojej publikacji Teresa Ewa Opoka napisała: „Nie powstała heroiczna ani tragiczna opowieść, lecz bardzo szczera historia o życiu ludzi, którzy przynależą do pokolenia Solidarności.”

Bohaterami reportażu „Spotkałem tam ludzi lepszych od siebie” są uczestnicy radomskiego strajku z 1981 r.:

  • Witold Smyk – absolwent Wydziału Elektroniki, kierunek Maszyny Matematyczne Politechniki Wrocławskiej. Doktorat obronił w Warszawie, w Instytucie Matematyki.
  • Kazimierz Jezuita – absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się relacjami pomiędzy fizyką klasyczną i kwantową, a także fizyką ciała stałego. Kawaler Złotego Krzyża Zasługi.
  • Bogusław Misterkiewicz – absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii i Uniwersytetu Śląskiego, doktor nauk chemicznych. Autor ponad stu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych w języku angielskim o wysokim Impact Factor.
  • Stanisław Banaszkiewicz – absolwent Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi. Doktorat obronił na Uniwersytecie Śląskim.
  • Jan Parczewski – absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Z wyróżnieniem obronił doktorat: „Metody elementów skończonych”.
  • Jacek Mężyk – absolwent Akademii Komunikacji w Dreźnie. Magister, inżynier.
  • Józef Deja – absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej.
  • Krzysztof Starnawski – matematyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, autor czterech podręczników z matematyki dla studentów, w tym dwutomowego podręcznika, dotyczącego zagadnień geometrii.
  • Iwona Szafrankowska – absolwentka Wydziału Matematycznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Specjalizacja: silniki lotnicze. Doktor nauk mechaniki płynów.
  • Adam Fijałowski – absolwent Technikum Samochodowego w Radomiu. Technik samochodowy.
  • Jerzy Piela – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Matematyk.
  • Zbigniew Kuźmiuk – absolwent Politechniki Świętokrzyskiej na Wydziale Ekonomii. Doktorat obronił w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.
  • Jan Rejczak – absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Doktorat obronił na Wydziale Elektrycznym tejże Uczelni.
  • Kazimierz Jakubczyk – absolwent matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doktorat z informatyki obronił na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
  • Jacek Zugaj – absolwent Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: diagnostyka systemów.
  • Jan Kowalczyk – absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej.
  • Andrzej Radkiewicz – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej.
  • Wojciech Jakubiak – absolwent Wydziału Materiałoznawstwa Technologii Obuwia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu.

 

Książka „Spotkałem tam ludzi lepszych od siebie” zawiera również dokumentację fotograficzną i szczegółowe kalendarium wydarzeń mających miejsce w Polsce podczas strajku w Radomiu w 1981 roku, które porządkuje fakty historyczne, niejednokrotnie fałszowane w przekazie opinii publicznej na przestrzeni minionych czterech dekad. Warto więc sięgnąć po tą publikację.

Osoby zainteresowane nabyciem książki mogą zwrócić się za naszym pośrednictwem do Autorki wysyłając maila na info.ksn@solidarnosc.org.pl

Małgorzata Kaczyńska